Yunanistan Rafael’den Spike Füzeleri Satın Alacak
Savunma Sanayii

Yunanistan Rafael’den Spike Füzeleri Satın Alacak

Yunanistan 370 milyon Euro değerinde bir anlaşmayla İsrail’den tanksavar füzeleri satın alacak.

Rafael Advanced Defense Systems’e göre Spike füzeleri için devletten devlete yapılan anlaşmayı imzalayanlar İsrail Savunma Bakanlığı Genel Müdürü Eyal Zamir ve Yunanistan Savunma Yatırımları ve Silahlanma Genel Müdürlüğü Başkanı Aristeidis Alexopulos oldu.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Rafael tarafından yapılan bir açıklamada “Bu proje İsrail Devleti ile Yunanistan Cumhuriyeti arasındaki bir dizi anlaşmaya katılıyor ve ülkelerimiz ile savunma kurumlarımız arasındaki güçlü ortaklığın yanı sıra bölgesel istikrarın sağlanmasına yönelik karşılıklı taahhüdümüzü daha da vurguluyor” dedi.

C4Defence’te de yer aldığı üzere NATO’ya katılan Finlandiya geçtiğimiz günlerde İsrail yapımı David’s Sling satın alacağını duyurmuştu. Yunanistan’ın satın alma planı Finlandiya’nın imzaladığı anlaşmanın hemen arından geldi. Deniz, hava ve kara füzelerinin ihracatına ilişkin anlaşmayı Savunma Bakanlığı’na bağlı İsrail Uluslararası Savunma İş Birliği Müdürlüğü yürüttü.

Rafael’in web sitesinde sistemi 39 ülkenin kullandığı ve 45 farklı platformdan ateşlenebilen yaklaşık 30.000 adet füze sattığı belirtiliyor. Bu kullanıcılardan 19’u AB ve/veya NATO üyesi.

Zamir, “Yunanistan Savunma Bakanlığı ile yapılan bu anlaşma İsrail ve Yunanistan arasındaki stratejik ortaklığın bir başka ifadesi. Bu anlaşma, Yunan Hava Kuvvetleri Pilot Eğitim Merkezi’nin yeteneklerinin güncellenmesi de dahil olmak üzere son iki yılda imzaladığımız milyarlarca şekel değerindeki bir dizi anlaşmanın bir parçası” dedi. 

Ukrayna ve Rusya savaşının başlamasından bu yana birçok savunma teknolojisi önemini artırdı. Bu teknolojilerin arasında Tanksavar füzeleri de yerini aldı.  

Leave feedback about this