Yeni Altay Tankında ASELSAN Sistemi
Savunma Sanayii

Yeni Altay Tankında ASELSAN Sistemi

ASELSAN tarafından geliştirilmiş sistemler ALTAY Tankına yüksek atış gücü, yüksek beka kabiliyeti ve kendini koruma yetenekleri sağlıyor. 

ASELSAN, ALTAY Seri Üretim Projesi kapsamında üretilecek tanklara; Atış Kontrol Sistemi, Elektrikli Top ve Kule Takat Sistemi, Komuta Kontrol Muhabere ve Bilgi Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, Lazer Uyarı Sistemi, Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, Muharebe Sahası Tanıma ve Tanıtma Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, AKKOR Aktif Koruma Sistemi ve gömülü eğitim simülatörü ile bu ürünlere yönelik kullanıcı/bakım eğitimlerinin verilmesine yönelik araçlar sağlıyor. 

Bu nitelikleri ile ASELSAN, dünya üzerinde bir tankı donatabilecek tüm elektronikleri bünyesinde üretebilen tek firma konumuna geldi. Tüm ürünlerin mekanik, elektronik, optik ve yazılımları ASELSAN’ın geliştirmesi sayesinde tüm birimler arasındaki haberleşme en etkin şekilde sağlanıyor. 

Ayrıca ASELSAN’ın geliştirdiği sistemlerde Gömülü Eğitim Yeteneği de yer alıyor. Gömülü eğitim; gerçek sistem üzerinde sistem birimleri kullanılarak alınan eğitimi ifade ediyor. Bu sayede gerçek sistem kullanıcısı, tankın operasyonel olarak kullanılmadığı zamanlarda farklı senaryolar işleterek yetkinliklerini geliştirebiliyor. Gömülü Eğitim Yeteneği ile milli muharebe tankımız ALTAY’da görev yapan personel kullandığı platformda eğitilecek. 

ALTAY Tankının en ayırt edici özelliklerinden biri, beka kabiliyetini çok önemli seviyede artıran AKKOR Aktif Koruma Sistemine sahip olması. Üstelik AKKOR, bu yeteneği, düşük ağırlık maliyetiyle sağlıyor. Bu sayede tankın mobilitesini de maksimize ediliyor. Beka kabiliyetinin en üst seviyeye çıkarmanın yanında tankların durumsal farkındalık yeteneğinde de önemli kazanımlar sağlanıyor. AKKOR Sisteminin geliştirme çalışmalarında binden fazla atış gerçekleştirildi. Bunun sonucunda sistem, yüksek başarım seviyesine getirildi. Son yirmi sene içinde onlarca firma ve ülke Aktif Koruma Sistemini geliştirmeye çalışmaları başlatırken, Türkiye’nin dışında sadece iki ülke envantere girebilecek bir sistem geliştirdi. 

ALTAY’daki ASELSAN ürünleri tankçılıkta Demir Üçgen olarak adlandırılan Ateş Gücü, Mobilite ve Beka başlıkları altında toplanıyor. Bu başlıklar altında şu sistemler yer alıyor: 

ATEŞ GÜCÜ:

-VOLKAN-II Atış Kontrol Sistemi

-SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi

-NIDGAB Nişancı İkinci Derece Görerek Atış Birimi

-Tank Mürettebat Eğitim Sistemi

-Muharebe Sahası Tanıma ve Tanıtma Sistemi

-KARTALGÖZÜ-200 Komutan ve Nişancı Periskop Sistemi

-ATS-70 E/O Nişangahı

MOBİLİTE:

-ANS-420K Ataletsel Navigasyon Sistemi

-GÖREN-200 Sürücü Görüş Sistemi

-Tank Sürücü Görüş Sistemi

-Kule Kayar Bileziği

BEKA:

-AKKOR Aktif Koruma Sistemi

-Tank Komuta Kontrol Muhabere Bilgi Sistemi

-LİAS-100 Tank Lazer Uyarı Sistemi 

-YAMGÖZ-200 Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi

-Muhabere Sistemleri

-İç Haberleşme Sistemi

Leave feedback about this