WhatsApp, Avrupa Birliği kurallarına uymayı kabul etti
Teknoloji

WhatsApp, Avrupa Birliği kurallarına uymayı kabul etti

Avrupa Birliği kurallarına uymayı kabul eden WhatsApp, artık kullanıcıları daha iyi bilgilendirecek ve sözleşme güncellemeleri konusunda kullanıcıların tercihlerine saygı gösterecek.

WhatsApp, Avrupa Birliği kurallarına uymayı kabul etti

WhatsApp , 4 Ocak 2021’de kullanıcı sözleşmesini yenilemiş ve bu sözleşmeyi kabul etmeyenlerin hesaplarını sileceğini açıklamıştı.

AB Komisyonu ve AB ülkelerinin tüketici koruma makamları, geçen yıl WhatsApp’a kullanıcıların kişisel verilerinin kullanımı konusunda bir uyarı mektubu gönderdi.

WhatsApp’a gönderilen mektupta, şirketten 2021’de hizmet koşulları ve gizlilik politikası hakkında yaptığı değişikliklere açıklık getirmesi istendi.

Sözleşmedeki birçok madde ise tepkilere neden olmuştu. Bunların başında kullanıcıların kişisel verilerini Facebook ile paylaşma zorunluluğu geliyordu.

WhatsApp AB kurallarına uyacak

Avrupa Birliği (AB), WhatsApp’ın hizmet koşullarındaki değişiklikler konusunda daha şeffaf olmayı taahhüt ettiğini bildirdi.

AB Komisyonu, üye ülke tüketici kurumları ve WhatsApp arasında gerçekleştirilen diyaloğun ardından uygulamanın, kullanıcıları daha iyi bilgilendirmeyi ve sözleşme güncellemeleri konusunda kullanıcıların tercihlerine saygı göstermeyi kabul ettiğini açıkladı.

Açıklamada, WhatsApp’ın kullanıcıların kişisel verilerini reklam veya diğer amaçlarla Facebook dahil diğer Meta şirketleriyle veya üçüncü taraflarla paylaşmayacağına dikkati çekildi.

Leave feedback about this