Ukrayna-Rusya Savaşının 405. Günü 4 Nisan 2023 
Savunma Sanayii

Ukrayna-Rusya Savaşının 405. Günü 4 Nisan 2023 

Rus birlikleri Ukrayna Harekât Alanında,
-Luhansk’ı ele geçirme maksatlı Donets nehri kuzeyinde Kupyansk bölgesi, Kreminna bölgesinde,
-Donbası ele geçirme maksatlı olarak, Donets nehri güneyinde Siversk doğusunda ve siklet merkezi ile taarruz ettiği Bakhmut bölgesinde,
-Yine Donbas bölgesini ele geçirmek maksadıyla bölgenin güneyinde Donetsk şehri batısındaki bölgedeki taarruzlarına devam etmektedir.
Siversk doğusu, Bakhmut, Avdiivka, Pervomaiske ve Marinka yerleşim birimlerinin Rus taarruzlarının merkez üssü olmaya devam etmektedir. 

Rusya Şubat ayı sonuna kadar Bakhmut’u, Mart ayı sonuna kadar bütün Donbas’ı (Luhansk ve Donetsk) ele geçirme hedefini gerçekleştiremedi. Rus Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov, 22 Aralık’ta Rus kuvvetlerinin çabalarının çoğunu Donetsk Oblastı’nı ele geçirmeye odakladığını ve Rus kuvvetlerinin kış taarruz operasyonunu Şubat ayı başlarında Kupyansk-Svatove-Kreminna-Lyman hattı boyunca ve üzerinde başlattığını duyurmuştu. 

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, Gerasimov’un Ukrayna’daki harekât komutanı olarak atanması sırasında Rusya’nın Donbas üzerindeki kontrolünü genişletmeyi başaramadığını ve seferber edilmiş olan personelden çok fazla zayiat vererek yalnızca marjinal kazanımlar elde ettiğini açıkladı. 

Rus başarısızlıklarını örten ve Rus kamuoyuna bir başarı sunabilmek için Rus taarruzları özellikle Bakhmut’ta yoğunlaştı ve çok kısa süre içinde Bakhmut’u ele geçireceğini düşünüyoruz. 

Ukrayna ısrarla yaptığı açıklamada, Rus kuvvetlerinin Bakhmut kasabasını ele geçirmekten “çok uzak” olduğunu ve Wagner paralı asker grubunun Rus bayrağını dalgalandırdığını iddia ettiği şehir yönetim binası çevresinde çatışmaların şiddetlendiğini söyledi. Ukrayna savunmanın kasaba içinde devam ettiğini ve geri çekilmeyeceklerini söylese de kasaba içindeki UK için savunmanın emniyeti, her geçen gün sıkıntıya girmekte ve kuşatılma riski devamlı artmaktadır. 

Benzer harekât hızı güneyde Avdiivka, bölgesinde de arttı ve kasaba kuşatılmaya başlandı. Ancak ikinci Bakhmut olma yolunda ilerleyen Avdiivka’nın tamamen kuşatılmasına daha zaman olduğunu söyleyebiliriz.
Ancak Rus hedefi olan Donbas batı idari sınırına Bakhmut’tan en az 64 km, Avdiivka bölgesinde 57 km olması, Rus taarruzların belirlenen hedefi ele geçirebilmesinin daha uzun bir zamana ve daha fazla muharebe gücüne ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz.

****UK Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Ukrayna’nın yaklaşan bahar karşı taarruzu hakkında konuştu ve Rus kuvvetlerinin “hala ayrılmak için zamanları var- aksi takdirde onları yok edeceğiz” dedi.

Zelenskiy 4 Nisan’da yaklaşmakta olan karşı taarruzla ilgili belirli ayrıntıları açıklayamayacağını söyledi, “çünkü Rusya Federasyonu’ndan gelen teröristlere yöntemlerimizi ve işgalden kurtulma adımlarımızı hazırlama fırsatı veremeyiz.” 

UKRAYNA KARŞI TAARRUZU İÇİN GEREKLİ MUHAREBE GÜCÜNÜN OLUŞTURULMASI Aylardır konuşulan UK Karşı Taarruzu ile ilgili Zelensky 25 Mart’ta yaptığı açıklamada, ağır teçhizat ve savaş uçakları da dahil olmak üzere silah sıkıntısı nedeniyle karşı taarruz zamanının ertelendiğini açıklamıştı. 

Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Estonya kanalı ERR ile yaptığı bir röportajda Ukrayna ordusunun büyük ihtimalle Nisan veya Mayıs ayında karşı taarruza geçeceğini paylaştı. 

-Ukrayna’ya yapacağı taarruz için destek sözü verip çeşitli Harp Silah Araç ve Gereç göndermeye başlayan batılı ülkelerin gönderdiği İngiliz Challenger ana muharebe tankı, Alman Leopard 2 tankları ve Marder piyade savaş araçları, ABD Strykers ve Cougars araçları Ukrayna ulaşmaya başladı. 

-UK’nın karşı taarruz muharebe gücünü oluşturabilmesi kapsamında, Slovakya ve Polonya, Ukrayna’ya savaş uçağı sözü veren ilk ülkeler oldu. Slovakya 23 Mart’ta 13 MiG- 29 jetinden dördünü gönderdi, Polonya ise ilk partisini 3 Nisan’da teslim etti.
-Ukrayna, Ukrayna ordusu için 100 adet Polonya yapımı Rosomak Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç satın alacak. 

-Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius Die Welt’e NATO ülkelerinin Ukrayna’ya iki tabur Alman Leopard-2 muharebe tankı ve dört tabur Leopard-1 tankı göndermeyi planladığını söyledi. 60 L2 + 100 L1 olmak üzere yaklaşık 160 tank olan bu destek, Ukrayna’nın ilkbahar/yaz karşı taarruzu için talep ettiği 300 adet tankın yaklaşık yarısını oluşturuyor. İngiltere’nin Chalenger, ABD M1 ve diğer ülke Rus menşeili tanklar ile beraber kanaatimizce Ukrayna’nın istediği 300 tankın 200 adedine ulaşılmaktadır. Ukrayna tarafı taarruz için 7 Tank Taburu ihtiyacı tespit etmişti. 

Pistorius, Polonya’nın müttefiklerle birlikte toplam 60 tank olmak üzere iki tabur Leopard- 2’yi Ukrayna’ya göndereceğini söyledi. 100 Leopard-1 tankından oluşan dört taburun yıl sonuna kadar teslim edilebileceğini söyledi. Bakan, “Açıklananın ötesinde Ukrayna’ya ek Leopar göndermenin mümkün olacağı bir senaryo görmüyorum. Bizim rezervlerimiz de diğer ülkeler gibi sınırlı” dedi. Deutsche Welle’nin aktardığına göre, Pistorius 26 Ocak’ta Almanya’nın Ukrayna için söz verdiği Leopard 2 muharebe tanklarının Nisan başında teslim edileceğini söyledi. 

Bu arada geçen hafta Almanya, İsveç ve Portekiz’den 31 Leopard 2 tankı ve İngiltere’den 14 Challenger 2 Ukrayna’ya ulaştı. 

UKRAYNA’NIN BEKLENEN KARŞI TAARRUZ ZAMANI
Başkan Volodymyr Zelensky, Ukrayna’nın yaklaşan bahar karşı saldırısı hakkında konuştu ve Rus kuvvetlerinin “hala ayrılmak için zamanları var – aksi takdirde onları yok edeceğiz” dedi.

Beklenen karşı taarruz zamanı tamamen batıdan Ukrayna’ya söz verilen bu tanklar, araçlar, silahlar ve uçakların Ukrayna’ya teslim zamanı ile ilgili olacaktır. UK tarafı bu destek tam olarak gelip gerekli muharebe gücü oluşmadan karşı taarruza başlamayı düşünmemektedir.

Özellikle Tankların istediği sayıda gelmemesiyle Ukrayna, taarruz için ya beklemeye devam edecek veya planda tadilat yaparak daha kısa mesafe ve süreli bir karşı taarruzu yapacaklardır. 

Ukrayna yaklaşık Bakhmut’ta 9 aydır, Donetsk batısı bölgede yaklaşık 7-8 aydır Rus birliklerine ciddi savunma tedbirleri almakta, Rus birliklerine çok fazla zayiat verdirip ciddi muharebe gücü kaybına yol açtı. Rus taarruzların kısa süreli başarısına rağmen taarruz hızları yavaşlayacak hatta duracaktır. İşte UK tarafı bu durumdan istifade edip karşı taarruz yapabilmelidir. Geciken her zaman UK tarafının aleyhine çalışacaktır. Bu nedenle Nisan ayı sonundan itibaren UK karşı taarruzunu beklemekteyiz. 

Daha önce yaptığımız değerlendirmelerde muhtemel Karşı Taarruz bölgesinin Zaporizhia ile Donetsk batısı bölgesi olduğu ve Azak Denizi istikametinde Berdyansk ile Mariupol şehirlerini hedefleyeceğini öngörsek de,
-Rusya’nın bu bölgeyi öncelikle değerlendirmesi ve derinlikte Kırım istikametinde çeşitli savunma engelleri hazırlaması, 

-Ukrayna’nın karşı taarruz için tek hamlesi mevcut olup mutlak başarı için baskın etkisinin sağlanması gerekliliği bizlere, Eylül ayında Harkov bölgesinde olduğu gibi sürpriz bir bölgede yapılacak karşı taarruzu da görebileceğimiz belirtelim. 

(E) Tuğgeneral Levent Köse 

Yazar Hakkında: 1960 yılında İstanbul’un Beykoz ilçesinde doğan Levent Köse’nin memleketi Giresun-Görele’dir. İlk ve ortaokulu bitirmeyi müteakip, 1977 yılında Kuleli Askerî Lisesi’nden, 1981 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun olmuş ve çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1992 -1994 yılları arasında Kara Harp Akademisi öğrenimini tamamlayıp Kurmay Subay olarak çeşitli birliklerde ve karargahlarda Şube Müdürlüğü, Öğretim Elemanlığı, Tabur K.lığı, Alay K.lığı, Daire Başkanlığı ve Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 

Görevi esnasında, yurt içinde Temel Paraşüt, Atlatıcı Öğretmen ve Yer Ekip Komutanlığı, Serbest Paraşüt, Komando İhtisas, PPBUS kursları ile Silahlı Kuvvetler Akademisi’nde, Milli Güvenlik Akademisi’nde öğrenim görmüş ve yurt dışında Barışı Koruma Harekat Planlaması, İnsani Yardım konusunda Torino-İtalya’da kurs görmüş, Bosna-Hersek’de kısa süreli kurs öğretmenliği, Azerbaycan Türkiye Askeri İşbirliği ve Koordinasyon Kurul Kur. Bşk. lığı görevinde bulunmuş ve 2010 yılında Tuğgeneralliğine terfi etmesi sonrası, Hakkâri Dağ ve Komd. Tug. K. ve Balıkesir Bakım Okulu ve Eğt. Mrk. K. olarak görev yapıp 2014 yılında emekli olmuştur. 2017-2021 yılları arasında Kara Harp Enstitüsü’nde öğretmenlik yapmıştır. 2016 yılında, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yüksek lisans yapmıştır. 

Leave feedback about this