Ukrayna-Rusya Savaşının 402. Günü 1 Nisan 2023 
Savunma Sanayii

Ukrayna-Rusya Savaşının 402. Günü 1 Nisan 2023 

Rus birlikleri Ukrayna Harekât Alanında,
-Luhansk’ı ele geçirme maksatlı Donets nehri kuzeyinde Kupyansk bölgesi, Kreminna bölgesinde,
-Donbası ele geçirme maksatlı olarak, Donets nehri güneyinde Siversk doğusunda ve siklet merkezi ile taarruz ettiği Bakhmut bölgesinde,
-Yine Donbas bölgesini ele geçirmek maksadıyla bölgenin güneyinde Donetsk şehri batısındaki bölgedeki taarruzlarına devam etmektedir.
Siversk doğusu, Bakhmut, Avdiivka ve Marinka yerleşim birimlerinin Rus taarruzlarının merkez üssü olmaya devam etmektedir. 

Rus taarruz harekâtı Donets nehri kuzeyinde Svatove kuzey batısında ve Kreminna güney batısında düşük yoğunluklu olarak devam etmektedir
Donets nehri güneyindeki Rus taarruz harekâtı ise,
-Siversk doğusunda iki ayrı istikametten Siversk genel istikametinde, 

-Bakhmut bölgesinde Bakhmut kuzeyinde Slovyansk istikametinde, Bakhmut güneyinde Konstyantynivka istikametinde Bakhmut’u kuşatacak şekilde gelişmektedir. 

Svatove batısı ve kuzeybatısında Oskil nehri genel istikametinde Rus birlikleri ilerlemeye çalışmaktadır. Ancak yeterli kuvvet ve destek olmadığı için Rus harekâtı itici bir karakterde çok yavaş ilerlemektedir. 

Donets nehri tarafeyninde, Rus birlikleri kuzeyinden Lyman, güneyinden Siversk kasabasına ulaşıp Ukrayna savunmasını çökertip Ukrayna birliklerini Harkov oblastına doğru geri çekilmeye mecbur bırakma niyetinde olduğunu değerlendiriyoruz. 

Bakhmut kasabası bölgesinde Rus harekâtı gelişmeye devam etmektedir. Kasabayı kuşatmaya yönelik kuşatma mihverleri arasındaki mesafe her geçen gün azalmakta ve kasaba içindeki Ukrayna birliklerinin geri çekilebilmesi imkânsız hale gelmektedir. 

Kasaba içindeki bazı UK birliklerin geri çekildiği ancak diğer birliklerin mevzi düzeltmeleri yaparak kasaba içinde savunmalarına devam ettiğini görmekteyiz. 

Ancak bu savunmanın çok daha uzun süre dayanamayacağı ve yaklaşık 8-9 gün içinde kasabanın Rusya kontroluna geçeceği görülmektedir. 

Bunu Ukrayna yetkilileri de görmekte ancak istedikleri zamanın kazanılması için Rus birliklerini mümkün olduğunca orada oyalamak niyetlerinde olduklarını söyleyebiliriz. 

Donetsk şehri batısındaki bölgede Rus harekatının özellikle Avdiivka, Pervomaiske ve Marinka bölgesinde her geçen gün artacak şekilde temposunu arttığı, Avdiivka kasabasının kuşatılmaya devam edildiği ve II. bir Bakhmut olma yolunda olduğunu söyleyebiliriz. Avdiivka bölgesindeki kuşatma kuvvetleri arasında günlük 300-400 m lik bir ilerleme olduğunu görmekteyiz. Rus birliklerinin her iki istikametten Orlivka bölgesini hedeflediği ve Avdiivka bölgesindeki UK birliklerinin geri çekilme yollarını kapatmayı planladığını değerlendiriyoruz. 

Nisan ayı sonundan itibaren olabileceğini kıymetlendirdiğimiz Ukrayna’nın karşı taarruzunun ilkbaharda birkaç bölgede gerçekleşeceğini, bunun için sekiz tugayın kurulduğunu Ukrayna Savunma Bakanı açıkladı.
Bahar aylarında beklediğimiz Ukrayna karşı taarruzunun batının vereceği silah ve araçların tamamen gelmemesi, ABD SİHA’larının teslim edilmemesi, gerekli mühimmatların Ukrayna’ya ulaşmaması nedenleriyle biraz daha ertelenebilir. 

Askeri analizcilerin muhtemel Ukrayna karşı taarruz bölgesi olarak belirlediği Melitopol ve Berdyansk’a Ukrayna’nın yapacağı taarruz ile “Kırım’a giden kara koridorunu” yeniden ele geçirmeyi düşüncesi Rus medyasında da yer bulmaktadır. Rusya bunu değerlendirerek Kırım istikametinde derinliklerde çeşitli engeller döşemektedir. Bu istikametteki karşı taarruzu Rusya beklemekte ve baskın etkisi sağlamayacaktır. 

Stratejik seviyede savunma harekâtı; icra edilecek genel karşı taarruz öncesi düşman kuvvetlerini yıpratmak ve zaman kazanmak maksadıyla operatif ve daha çok taktik seviyedeki birlikler tarafından, aktif karakteri göz önünde tutularak icra edilir. Stratejik savunma bünyesinde savunmayı, karşı taarruzları ve genel karşı taarruzları barındırır. Bugün Ukrayna’nın 24 Şubat 2022 tarihinden itibaren uyguladığı harekâtı böyle tanımlayabiliriz. 

Mavi doktrinde, kesin sonucun mutlaka taarruzla alınabileceği gerçeğini dikkate alarak, her türlü çıkan fırsatlardan taarruzi hareketlere başvurarak düşmanın; hedefini ele geçiremeden yıpratılmasını, taarruz gücünün kırılmasını ve neticede taarruz edemez hale getirilmesini temin ederek imhasını gerektirir. Şartlar imkân verdiğinde gerekirse GENEL KARŞI TAARRUZ’la harekatın düşman topraklarına intikal ettirilmesine hazır olunur. Genel karşı taarruz, bütün savunma harekatının nihai ‘hedefi olmalıdır. Operatif seviyedeki birlikler gerek yalnız başına ve gerekse daha büyük bir birliğin bir parçası olarak harekât yapsın, bütün planlarında taarruz ruhu hâkim olmalı savunma esnasında kati neticeli bir genel karşı taarruz hareketi için planlar ve hazırlıklar yapılmalıdır. 

Ukrayna ABD desteğiyle birliklerini bu genel karşı taarruza hazırlamakta ve Rus taarruz birliklerinin harekatının doruk noktasına ulaştırmaya çalıştırmaktadır. Bunu bütün cephe yerine Rus harekâtını donduracak, hatta geri çekilmeye neden olabilecek bir bölgede yapmaya çalışmaktadır. 

Mevcut ihtiyat birlikleri dikkate alındığında tek bir bölgede bu taarruz şansını yaratmaya çalışmaktadır. Karşı taarruz öncesi taarruz edenin harekatının durdurulması veya yavaşlatılması veya o harekatın savunan tarafından kontrol altına alınması arzu edilir. Ukrayna harekât planlayıcıları şu anda böyle bir bölgeyi planlamakta veya böyle bir bölge yaratmaya çalışmaktadırlar. Donetsk batısı ile Dinyeper nehri arasında böyle bir bölge seçilebileceği ancak öncesinde özellikle Bakhmut ile Avdiivka bölgelerindeki Rus taarruz harekatının yavaşlatılması kanaatimce düşünülmektedir. 

Özetle karşı taarruz gücünün oluşturulmasında gereken silahların araçların hepsinin gelmemesi ve kritik bazı bölgelerdeki Rus harekatın devam etmeleri nedeniyle Ukrayna karşı taarruz başlama zamanı sanırım uzamaktadır. 

****Vladimir Putin,Rus ordusuna bahar zorunlu askerlik hizmetinin başlamasıyla ilgili bir kararname imzaladı. 1 Nisan’dan 15 Temmuz’a kadar 147.000 Rus vatandaşının askere alınması planlanıyor. Rusya Federasyonu’nun mevcut yasasına göre, 18 ila 27 yaş arasındaki erkekler zorunlu askerliğe tabidir. 

29 Mart’ta Bloomberg, Rus askeri personel sayısının 2022’de 500.000 arttığını ve bu sayının yaklaşık 100.000’inin özel askeri şirketlere alındığını gösteren veriler yayınladı.
Rusya, genellikle her yıl iki celp halinde ve her celpte 134.000 Rus erkeği askere alan bir yıl süreli zorunlu askerlik uygulamaktadır. 

Rusya Devlet Duması Savunma Komitesi Başkanı Andrey Kartapolov, 30 Mart’ta baharda askere alınanların 2023 baharında zorunlu askerlik dönemi boyunca Ukrayna’daki Rus işgali altındaki bölgelere konuşlanmayacağını söyledi. Rusya uzun süreli harekata hazırlanmakta ve savaşın daha uzun süre devam edeceğini söyleyebiliriz. 

****Kiev-Bucha katliam yıldönümü 

Ukrayna tarafından Bucha katliamından sorumlu olarak tespit ettiği ve uluslararası ceza mahkemesine sunduğu Rus askerlerini isimleri yayımlandı. 

(E) Tuğgeneral Levent Köse 

Yazar Hakkında: 1960 yılında İstanbul’un Beykoz ilçesinde doğan Levent Köse’nin memleketi Giresun-Görele’dir. İlk ve ortaokulu bitirmeyi müteakip, 1977 yılında Kuleli Askerî Lisesi’nden, 1981 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun olmuş ve çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1992 -1994 yılları arasında Kara Harp Akademisi öğrenimini tamamlayıp Kurmay Subay olarak çeşitli birliklerde ve karargahlarda Şube Müdürlüğü, Öğretim Elemanlığı, Tabur K.lığı, Alay K.lığı, Daire Başkanlığı ve Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 

Görevi esnasında, yurt içinde Temel Paraşüt, Atlatıcı Öğretmen ve Yer Ekip Komutanlığı, Serbest Paraşüt, Komando İhtisas, PPBUS kursları ile Silahlı Kuvvetler Akademisi’nde, Milli Güvenlik Akademisi’nde öğrenim görmüş ve yurt dışında Barışı Koruma Harekat Planlaması, İnsani Yardım konusunda Torino-İtalya’da kurs görmüş, Bosna-Hersek’de kısa süreli kurs öğretmenliği, Azerbaycan Türkiye Askeri İşbirliği ve Koordinasyon Kurul Kur. Bşk. lığı görevinde bulunmuş ve 2010 yılında Tuğgeneralliğine terfi etmesi sonrası, Hakkâri Dağ ve Komd. Tug. K. ve Balıkesir Bakım Okulu ve Eğt. Mrk. K. olarak görev yapıp 2014 yılında emekli olmuştur. 2017-2021 yılları arasında Kara Harp Enstitüsü’nde öğretmenlik yapmıştır. 2016 yılında, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yüksek lisans yapmıştır. 

Leave feedback about this