Ukrayna-Rusya Savaşının 391. Günü 21 Mart 2023 
Savunma Sanayii

Ukrayna-Rusya Savaşının 391. Günü 21 Mart 2023 

Rus birlikleri Ukrayna Harekât Alanında, Donbası ele geçirme maksatlı olarak, siklet merkezi ile taarruz ettiği Bakhmut bölgesi ile Donetsh nehri kuzeyinde Kupyansk bölgesi, Kreminna bölgesi ve güneyde Donetsk şehri batısındaki bölgedeki taarruzlarına devam etmektedir. 

Rusya’nın,
-Donets nehri kuzeyinde Lyman genel istikametinde Kreminna batısında taarruzları geliştirme çabası içinde,
-Donets nehri güneyinde ise Siversk genel istikametinde 3 ayrı istikametten Bilohorivka, Zolotarivka ve Spirne bölgelerinde harekâtına devam etmekte,
-Bakhmut bölgesinde ise Bakhmut kasabasını ele geçirme gayretini sürdürdüğü, kasaba kuzeyinde Slovyansk istikameti ile güneyde İvanıvske istikametinde taarruzlarına devam etmekte olduğu, Bakhmut kasaba içinde Rus birlikleri ile Ukrayna birliklerinin sokak muharebelerinin devam ettiği, kasabanın %70 in Rus unsurların kontroluna geçtiği, Ukrayna birliklerinin kasaba içinde geri çekilmeyip çepeçevre savunma anlayışı içinde savunmasına devam ettiğini görmekteyiz. 

Kupyansk kuzeyinde taarruzlarına devam eden Rusya’nın, Donets nehri kuzeyinden Bakhmut güneyine kadar toplam 4 ana mihver halinde taarruz ettiğini belirtelim. 

Bakhmut kasabasını hemen kasaba dışından kuşatmaya çalışan Rus birliklerin bu kuşatma harekatının genişlettiği ve kuşatma kolları arasında yaklaşık 8 km olduğu ve bu kuşatma manevrası ile bölgedeki yaklaşık Ukrayna’nın 9 Tugaydan fazla birliğini imha etmeyi düşünebileceğini değerlendiriyoruz. 

Kasabayı ele geçirmek için harekât icra eden Rus birliklerinin kuzey-güney mihverleri arasında da yaklaşık 3,5 km mesafe kaldığını ve takviye, lojistik maksatlı kullanılan Khromove yolunun artık Rus kontroluna geçtiği de belirtilmektedir. 

Ayrıca geçen gün Ukrayna birlikleri, İvanıvske bölgesindeki Rus baskısını azaltmak için taktik seviyede bir karşı taarruz icra ederek Rus unsurların birkaç km geri çekilmelerini de sağlamıştır. 

Bakhmut kasabasında savunan Ukraynalı unsurların artık emniyetli bir şekilde geri çekilme yolları kalmamıştır. Toprak yollardan istifade ederek tali yolardan istifade eden Ukrayna birlikleri bu yollarda, Rusların ateşle taarruz tehdidi altında bulunmaktadır.
Ukrayna’nın zaman kazanmak için bu birlikleri tamamen fedamı ettiği yoksa başka bir planı var mı ileriki günlerde göreceğiz. 

Donetsk bölgesinde genel bir karşı taarruz hazırlıklarına devam eden Ukrayna’nın bunu ne zaman yapılabileceği belli olmasa da, batıdan gelecek olan ve gelmeye başlayan Tanklar, Zırhlı Araçlar, Toplar, Uçaklar ve mühimmat gibi lojistik desteğin muhtemel kullanma bölgelerinde ülke içinde hazır olmasıyla Genel Karşı Taarruzun başlayabileceğini bununda muhtemelen Nisan ayı sonundan itibaren olabileceğini değerlendiriyoruz. 

İşte Bakhmut’ta zaman kazanmak ve Rusya’yı yıpratmak isteyen Ukrayna’nın Bakhmut’taki birliklerin savunmalarına Nisan ayı sonuna kadar devam edebileceklerini söylemek çok zor. Kanaatimizce Mart ayı sonundan itibaren Bakhmut savunmasının Ukrayna açısından çökebileceğini öngörmek lazım. 

Donetsk şehri batısında Rusya’nın Avdiivka kuzeyi ile güneyinden, Pervomaiske ve Marinka bölgelerinde taarruzlarını geliştirmektedir. Özellikle Avdiivka bölgesinde Rus taarruz hızı artmış ve Avdiivka kuzey ve güneyden kuşatılmaya başlanmıştır. 

Bu durum sanki Avdiivka’nın ikinci Bakhmut olma yolunda olduğunu göstermektedir. Şimdilik kuşatma kolları arasında yaklaşık 10 km olsa da, bu harekatın gelişmesiyle Avdiivka cephesinde savunan Ukrayna kuvvetlerinin ilerde ciddi savunma zafiyeti içinde kalabileceğini belirtiyoruz. 

Bakhmut dahil bütün Donbas bölgesini Mart ayı sonuna kadar ele geçirmeyi hedefleyen Rusların artık bunun yerine Wagner liderinin söylediği gibi Mart ayı sonuna kadar sadece Bakhmut’u ele geçirebileceklerini bu taktik resime göre sanırım daha tatbik-i kabul sınırları dahilindedir. 

Batılı ülkeler söz verdiği Tankları, araçları, topları, mühimmatı Ukrayna’ya göndermeye başlamıştır. Bu arada Ukrayna’nın ısrarla istediği Savaş Uçağı konusunda Slovakya 9 adet, Polonya 4 adet MİG taarruz uçağı gönder sözü verdi. 

Ukraynalı askeri yetkililer mevcut Rus taarruzlarının hızı ve hedefleri hakkında yaptıkları açıklamalarda, Rus bahar taarruzunun doruk noktasına yaklaştığını belirtiler. Bunun gerçek olup olmadığını, Bakhmut’un ele geçirilme zamanı ile Bakhmut ele geçirildikten sonraki Rus harekatının, 

-Hemen devam edip etmeyeceği,
-Hızı temposu ve yoğunluğunda göreceğiz. 

(E) Tuğgeneral Levent Köse 

Yazar Hakkında: 1960 yılında İstanbul’un Beykoz ilçesinde doğan Levent Köse’nin memleketi Giresun-Görele’dir. İlk ve ortaokulu bitirmeyi müteakip, 1977 yılında Kuleli Askerî Lisesi’nden, 1981 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun olmuş ve çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1992 -1994 yılları arasında Kara Harp Akademisi öğrenimini tamamlayıp Kurmay Subay olarak çeşitli birliklerde ve karargahlarda Şube Müdürlüğü, Öğretim Elemanlığı, Tabur K.lığı, Alay K.lığı, Daire Başkanlığı ve Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 

Görevi esnasında, yurt içinde Temel Paraşüt, Atlatıcı Öğretmen ve Yer Ekip Komutanlığı, Serbest Paraşüt, Komando İhtisas, PPBUS kursları ile Silahlı Kuvvetler Akademisi’nde, Milli Güvenlik Akademisi’nde öğrenim görmüş ve yurt dışında Barışı Koruma Harekat Planlaması, İnsani Yardım konusunda Torino-İtalya’da kurs görmüş, Bosna-Hersek’de kısa süreli kurs öğretmenliği, Azerbaycan Türkiye Askeri İşbirliği ve Koordinasyon Kurul Kur. Bşk. lığı görevinde bulunmuş ve 2010 yılında Tuğgeneralliğine terfi etmesi sonrası, Hakkâri Dağ ve Komd. Tug. K. ve Balıkesir Bakım Okulu ve Eğt. Mrk. K. olarak görev yapıp 2014 yılında emekli olmuştur. 2017-2021 yılları arasında Kara Harp Enstitüsü’nde öğretmenlik yapmıştır. 2016 yılında, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yüksek lisans yapmıştır. 

Leave feedback about this