Üç Yeni Fırkateyn için Anlaşma İmzalandı
Savunma Sanayii

Üç Yeni Fırkateyn için Anlaşma İmzalandı

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen MİLGEM Projesi kapsamında, üç yeni MİLGEM İSTİF (İ) Sınıfı Fırkateyn’in yapımı için sözleşme imzaları Ankara’da atıldı. 

Türkiye’nin milli fırkateyn projesi İSTİF Sınıfı’nın ilk gemisi TCG İSTANBUL’un tasarımcısı ve ana yüklenicisi olan STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., diğer üç gemi için de TAIS OG ile iş birliğine imza attı. İmza törenine Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in yanı sıra STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, Sedef Tersanesi İcra Kurulu Başkanı ve TAIS Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, Anadolu Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Süalp Ömer ÜRKMEZ, Sefine Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Demir Koloğlu ile savunma sektörü temsilcileri katıldı. 

İmza töreninde konuşan Demir, “Millî olarak geliştirilmiş çok sayıda platform ve savaş sistemlerine sahip gemilerimizin ileri teknoloji kritik sistemlerin ülkemizce geliştirilmesi sayesinde bu alanda yerlilik oranımız yüzde 75’lere ulaştı. Tüm sensör ve silah sistemini milli olarak geliştirdiğimiz MİLGEM İSTİF (İ) Sınıfı Fırkateyn Projesi’ni de artık milli hava savunma kabiliyetleri ile donatacağız. Yerlileştirme gayretlerimiz bununla da sınırlı kalmayacak. Örnek olarak Baş Top, Helikopter Yakalama Sistemi, Ana Tahrik Sisteminin muhtelif bileşenleri gibi birçok alanda gayretlerimizi sürdüreceğiz. 3 ayrı tersanede aynı anda inşasına başlayıp 36 ayda tamamlayacağımız fırkateynlerimizin inşasında görev alacak bütün firmalara başarılar diliyorum.” dedi.

STM ve TAIS iş ortaklığında hayata geçirilecek olan MİLGEM İSTİF (İ) Sınıfı Fırkateyn Projesi 6,7 ve 8’inci gemiler, Anadolu, Sedef ve Sefine tersanelerinin her birinde eş zamanlı olarak başlayacak. Böylelikle 36 ay içerisinde 3 fırkateyn Türk Donanmasının hizmetine girmiş olacak. Tüm sensör ve silah sistemi millî olarak geliştirilen İSTİF Sınıfı Fırkateynler millî hava savunma kabiliyetleri ile de donatılacak. İlaveten Baş Top, Helikopter Yakalama Sistemi ve Ana Tahrik Sisteminin muhtelif bileşenleri gibi birçok alanda da millîleştirme faaliyetleri sürdürülecek.

Leave feedback about this