TUSAŞ ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Arasında Protokol İmzalandı
Savunma Sanayii

TUSAŞ ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Arasında Protokol İmzalandı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Ar-Ge alanındaki iş birliklerine bir yenisini daha ekledi. C4Defence’te de yer aldığı üzere TUSAŞ, son dönemde üniversiteler ile geliştirdiği iş birlikleriyle adından sıkça söz ettiriyor. Bu kapsamda TUSAŞ, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde yer alacak ‘Dinamik Test ve Modelleme Laboratuvarı’ için iş birliği protokolünü imzaladı.

TUSAŞ mühendislerinin geliştirdiği özgün platformlarda kullanılacak ileri Ar-Ge çözümlerinde 20 akademisyenin görev alacağı protokol kapsamında öğrencilerin gelişimi sağlanacak. İş birliği kapsamında özel balistik darbe testi yöntemlerinin geliştirilmesi ve uçak yapılarının kuş çarpması değerlendirmesi gibi çok önemli projelere temel teşkil edecek çalışmalar yer alacak.

İş birliği protokolü hakkında görüşlerini paylaşan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, “Akademik iş birlikleri kapsamında uzun süredir görüşmeler gerçekleştirdiğimiz Üniversiteler ile protokoller imzalayarak hızlıca faaliyete geçmelerini sağlıyoruz. Biz platformlarımızı hangardan çıkarmaya başlamışken, geleceğimizi emanet edeceğimiz mühendislerimizi de havacılık ekosistemine nasıl entegre ederiz onun çalışmasını yapıyoruz. Bu anlaşma ile ‘Dinamik Test ve Modelleme Laboratuvarı’nın havacılık gelişimine önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu iş birliği protokolünde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma ve Rektörümüz Sayın Yusuf Baran’a teşekkür ediyorum’’ dedi.

Temel Kotil’in ardından söz alan ve görüşlerini paylaşan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran, “Geliştirdiğimiz projelerle ülkemizde savunma, sağlık, enerji gibi stratejik konularda; yüzde yüz yerli ve milli üretime geçilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Ülkemizin havacılık sanayisini güçlendirme yolunda büyük katkıları olacak iş birliğinin geliştirilmesine emek veren herkese, destekleri için TUSAŞ Genel Müdürümüz Sayın Temel Kotil’e gönülden teşekkür ederim.’’ dedi.

Leave feedback about this