TUSAŞ ile Ege Üniversitesi Protokol İmzalandı
Savunma Sanayii

TUSAŞ ile Ege Üniversitesi Protokol İmzalandı

Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) Ar-Ge alanındaki iş birliklerini artırmaya devam ediyor. 

Daha önce de üniversiteler ile imzaladığı iş birliği protokolleriyle adından söz ettiren TUSAŞ, bu projelere bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde yer alacak ‘İleri Kaplamalar, İnce Filmler ve Yüzey Araştırmaları Laboratuvarı’nın kurulması için adım atan TUSAŞ, Ege Üniversitesi ile protokol imzaladı.

En az 20 araştırmacının görev yapacağı laboratuvarda, TUSAŞ mühendislerinin geliştirdiği özgün platformlarda kullanılacak ileri Ar-Ge çözümlerine daha fazla akademisyen ve öğrencinin ulaşması hedefleniyor. Protokol kapsamında radar absorbe eden malzemeler ve nanomalzemelerin karekterizasyonu ve geliştirilmesi gibi pek çok önemli projelere temel oluşturacak çalışmalar yer alacak.

İmzalanan protokol, şirket için stratejik konularda çalışan lisansüstü öğrenci ve doktora sonrası araştırmacı yetiştirilmesi, lisans bitirme projelerinin geliştirilmesi ve öğrenciler için proje bursiyerliği imkânı sağlanmasını da kapsıyor. İlaveten bu laboratuvarda yapılacak ileri Ar-Ge çalışmaları için Türk Havacılık Uzay Sanayii’nin sahip olduğu toplam 70.000 çekirdekli bilgisayar sisteminden 5.000 çekirdek tahsis edilecek.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil konuya ilişkin, “Üniversitelerimizde yetişen genç mühendislerimize kapımız sonuna kadar açık. İş birliği gerçekleştirdiğimiz Üniversitelerde öğrenimlerini sürdüren mühendislerimizin bugün dünyada gerçekleşen teknolojik gelişime hızlıca adapte olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biz bugünden fidanlar yetiştirmek için adımlar atıyoruz, yarın ağaç olup meyve verecekleri günleri hep beraber göreceğiz.’’ dedi.

Leave feedback about this