Türkiye, Mısır’a Bayraktar TB2 satabilir
Savunma Sanayii

Türkiye, Mısır’a Bayraktar TB2 satabilir


Türkiye ile Mısır arasında süren yakınlaşmanın ardından tarafların savunma iş birliği anlaşmalarına imza atabileceği belirtiliyor.

Bayraktar TB2’nin dünyadaki başarısını öne çıkaran ABD medyası, Türkiye’nin Mısır’a SİHA satabileceğini yazdı.

Türkiye, Mısır'a Bayraktar TB2 satabilir
Türkiye, Mısır’a Bayraktar TB2 satabilir

ABD medyası, Türkiye ve Mısır arasındaki normalleşmenin Bayraktar TB2 SİHA satışıyla taçlanacağını yazdı.


2013 yılında darbeyle devrilmeden önce Muhammed Mursi’nin Türkiye’den ANKA insansız hava aracı satın almak istediği hatırlatılan yazıda, Sisi yönetiminin insansız hava aracı satın alma yoluna gidebileceği belirtildi.

Haberde “Libya gibi çeşitli konularda temel anlaşmazlıklar yaşanması rağmen siyasi bir uzlaşma eninde sonunda Kahire’nin eski askeri teçhizatı, özellikle de silahlı insansız hava araçlarını satmasına yol açabilir” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’nın Mısır ile gerilim yaşayan Etiyopya’ya da TB2 sattığı ifade edilirken, Mısır’a da bu satışın yapılmasıyla iki ülke arasında denge kurulmak isteneceği vurgulandı.

ABD MEDYASI: TÜRKİYE, MISIR’A BAYRAKTAR TB2 SATABİLİR


Türkiye’nin İHA endüstrisinin Bayraktar TB2 ile yükselişe geçtiğini belirten ABD medyası, “Artık Türkiye ve Mısır yakınlaşma konusunda anlaşan birkaç bölgesel rakibin ayak izlerini takip ederek yakın zamanda ilişkileri düzeltebileceklerine göre, Kahire TB2’yi satın alabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Analistlerin raporlarına işaret eden ABD medyası, normalleşen diplomatik ilişkilerin savunma anlaşmalarına yol açabileceğini kaydetti.

Cezayir, Fas gibi birçok Afrika ülkesinin Türkiye’den SİHA temin ettiği belirtilen yazıda, “Benzer şekilde Ankara, tarafsızlığını göstermek amacıyla Kahire’ye elindeki TB2 veya diğer insansız hava araçlarını ihraç edebilir. Mısır, insansız hava aracı endüstrisini geliştirmekle ilgileniyor ve önemli teknoloji transferlerini içerebilecek ortak üretime ilgi duyabilir” ifadeleri kullanıldı.


Birleşik Arap Emirlikleri’nin 2 milyar dolara 120 adet Bayraktar TB2 insansız hava aracı sipariş ettiğini vurgulayan ABD medyası, “Şu anda belirtiler Mısır’ın TB2’leri veya diğer Türk insansız hava araçlarını satın almasının mümkün olduğunu gösteriyor” yorumunda bulundu.

Mısır, SİHA endüstrisini geliştirmekle ilgileniyor. Önemli teknoloji transferlerini içerebilecek ortak üretime ilgi duyabilir.” notuna yer verildi.

Kahire yönetiminin Türkiye’de üretilen SİHA’lara ilgisine dair, “Satın almaları kesinlikle mümkün görünüyor.” ifadesi kullanıldı.

ABD MEDYASI: TÜRKİYE, MISIR'A BAYRAKTAR TB2 SATABİLİR
ABD MEDYASI: TÜRKİYE, MISIR’A BAYRAKTAR TB2 SATABİLİR

Mısır’ın TB2 alıp almayacağına ilişkin henüz net bir bilgi bulunmadığını, ancak şartların, bu yönde bir anlaşmaya varılabileceğini gösterdiğini dile getirerek noktaladı.


Mısır’ın TB2’leri ülkenin sınır bölgelerinde gözlem amacının yanı sıra Sina Yarımadası’nda gerçekleştirdiği saldırılarda da kullanabileceği belirtiliyor.

Bayraktar TB2 özellikleri

Haberleşme Menzili: <300 km

Faydalı Yük Kapasitesi: 150 kg

Faydalı Yük – Mühimmatlar: 4 Adet Lazer Güdümlü Akıllı Mühimmat

Kalkış ve İniş: Pist (Otomatik)


Havada Kalış: 27 Saat

Yükseklik: 2.2 mt.

Seyir – Maksimum Hız: 70 knot – 120 knot

Yakıt Kapasitesi / Tipi: 300 Litre / Benzin

Maksimum Kalkış Ağırlığı: 700 kg

Kanat Açıklığı: 12 mt.

Uzunluk: 6.5 mt.

Operasyonel – Maksimum İrtifa: 18.000 feet – 25.000 feet


Leave feedback about this