TSK’nın yeni gözdesi! NEFER Kule Sistemi 2024’e kadar tamamlanacak
Savunma Sanayii

TSK’nın yeni gözdesi! NEFER Kule Sistemi 2024’e kadar tamamlanacak


Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN tarafından geliştirilen NEFER İnsansız Silah Stabilize Kule Sistemi, zırhlı muharebe aracı ve diğer taktik kara platformlarında temel olarak zırhlı kara hedeflerine karşı kullanılmak üzere geliştirildi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacını karşılamak üzere Zırhlı Muharebe Araçlarının Modernizasyonu Projesine yönelik, Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN tarafından geliştirilen NEFER İnsansız Silah Stabilize Kule Sistemi, modern orduların savunma kabiliyetlerinin artırılmasına katkıda bulunması amacı ile zırhlı muharebe aracı ve diğer taktik kara platformlarında temel olarak zırhlı kara hedeflerine karşı kullanılmak üzere geliştirildi.

30 yıllık zırhlı muharebe araçları (ZMA), ASELSAN tarafından günün şartlarına göre modernize edilerek Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’na (SSB) teslim ediyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki Zırhlı Muharebe Aracı NEFER, modern silah sistemleri ve yüksek teknolojili görev ekipmanlarıyla donatılıyor.

TSK’nın yeni gözdesi! NEFER Kule Sistemi 2024’e kadar tamamlanacak
TSK’nın yeni gözdesi! NEFER Kule Sistemi 2024’e kadar tamamlanacak

6×6 ve 8×8 paletli ve tekerlekli kara araçlarına takılabilen NEFER, hem NATO menşe’li, hem de Rus menşe’li çeşitli kalibredeki silahların kullanımına imkan veren tasarımı ile ön plana çıkmaktadır. Ayrıca ana silahta kullanılan farklı kalibredeki top seçenekleri dışında  yardımcı silah olarak kullanılan farklı kalibrelerdeki makineli tüfek seçenekleri ile farklı silahları bir arada kullanma imkanı vererek personele avantaj sağlamaktadır.

NEFER silah kulesinde 30mm MK44 Otomatik Top, 30mm 2A42 Otomatik Top, 25mm M242 Otomatik TOp, 25mm KBA Otomatik Top ve 25mm M811 Otomatik Top ana silah olarak kullanılabiliyor.

NEFER’de yardımcı silah seçenekleri ise şöyle: 12.7mm M2 Makineleli Tüfek, 12.7mm NSV Makineli Tüfek, 7.62mm FN MAG58/M240 Makineli Tüfek, 7.62mm PKT Makineli Tüfek.


360 derecede her yöne ateş edebilen NEFER’in 25mm top, zırh ve mühimmat dahil ağırlığı 1800 kilogramı buluyor. Silah sisteminin yüksekliği ise 70 cm.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacını karşılamak üzere Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) Modernizasyon Projesine yönelik 31 Aralık 2019 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında 900 milyon Türk Lirası bedelli ana yüklenici sözleşmesi imzalanmıştı.

YÜKSEK TEKNOLOJİ İLE DONATILIYOR 


30 yıllık zırhlı muharebe araçları (ZMA), ASELSAN tarafından günün şartlarına göre modernize edilerek Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’na (SSB) teslim ediyor.

FNSS firması tarafından üretilerek Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine verilen 133 adet, eski nesil silah kulesine sahip zırhlı aracın, 2024’e kadar modernizasyonunun tamamlanması hedefleniyor.

NEFER PROJESİ 2024’E KADAR TAMAMLANMASI BEKLENİYOR

Proje kapsamında, yaklaşık 30 yıl önce FNSS firması tarafından üretilerek Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine verilen 133 adet, eski nesil silah kulesine sahip zırhlı aracın, 2024’e kadar modernizasyonunun tamamlanması hedefleniyor.


Gelişmiş uzaktan komuta ve gözetleme imkanı sağlayan NEFER, atış yapan personelin ortam farkındalığını artırmakta ve güvenliğini en üst seviyeye taşıyacak.

Ana silahta kullanılan farklı kalibredeki top seçenekleri dışında yardımcı silah olarak kullanılan farklı kalibrelerdeki makineli tüfek seçenekleri ile farklı silahları bir arada kullanma imkanı vererek personele avantaj sağlayacak.

Modernize ZMA’ya entegre edilen NEFER insansız kulesi, otomatik hedef tespit ve takibi, yüksek vuruş hassasiyetiyle tehditlere karşı etkin koruma sağlıyor.

Zırhlı Muharebe Aracı-ZMA Modernizasyon Projesi kapsamında ASELSAN Ana Yükleniciliğinde ZMA’ların yenileştirme ve iyileştirme faaliyetleri yapılacak, envanterde bulunan ZMA’lara 25 mm NEFER Silah Kulesi, Lazer Uyarı Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, Yön Bulma ve Seyrüsefer Sistemi, Komutan, Nişancı, Personel ve Sürücü Gösterge Panelleri entegre edilecek.

İklimlendirme Sistemi, Isıtma Sistemi, Yangın Söndürme ve İnfilak Bastırma Sistemi alt sistemleri platformlara entegre edilecek, zırh ve mayın koruma seviyeleri yükseltilecek.


ZMA Projesinde araçlara entegre edilecek modern silah sistemleri ve yüksek teknoloji görev ekipmanlarının yanı sıra araçların Zırh ve Mayın Koruma seviyeleri de yükseltilerek muharebe sahasında ZMA’ların beka kabiliyetleri ve vuruş gücü etkinliği önemli ölçüde artırılacak.

NEFER PROJESİ 2024'E KADAR TAMAMLANMASI BEKLENİYOR
NEFER PROJESİ 2024’E KADAR TAMAMLANMASI BEKLENİYOR

NEFER İnsansız Stabilize Kule Sistemi Özellikler

 • Stabilizasyon yetenği sayesinde hareket halinde ve hareketli hedeflere atış
 • Gece-Gündüz görüş yeteneği
 • Otomatik Hedef Takibi
 • Otomatik Balistik Hesaplama
 • Lazer ile mesafe bulma yeteneği
 • Bilgisayar tabanlı atış kontrol fonksiyonları
 • Atış adedi sayımı
 • Mühimmat sonu uyarısı
 • Zırh koruması altında mühimmat yükleme
 • Çalışma Sıcaklığı -32°C / +55°C
 • EMI / EMC için MIL-STD-461E ile uyum
 • Çevresel koşullar için MIL-STD-810F ile uyum
 • Harici sensörler ve atış kontrol sistemleri ile entegrasyon
 • STANAG 4569 Seviye 2 zırh koruması

Leave feedback about this