TOLUN (~80 km) menzilli Minyatür Bomba
Savunma Sanayii

TOLUN (~80 km) menzilli Minyatür Bomba


TOLUN IIR Güdümlü Minyatür Bomba

Minyatür Bomba TOLUN, hava platformundan Çoklu Taşıma Salanı (ÇTS) aracılığı ile atılabiliyor.

Sert ve yumuşak kara hedeflerine karşı kullanılabilen TOLUN, tümleşik KKS/ANS (ing. GPS/INS) güdümlü bir mühimmat olarak ifade ediliyor.


Minyatür bomba, çoklu taşıma salanı ile uçağın bir istasyonunda 4 adet taşınabiliyor.

Tek sortide 8 farklı hedefe saldırıya imkân veren, açılır kanatları ile 55 NM menzildeki hedeflere karşı etkin, delici burun yapısı ile güçlendirilmiş betonu delebilen, hassas vuruş yeteneği ile çevresel hasarı az olan GPS/INS güdümlü bomba olan TOLUN, Savunma, Havacılık ve Uzay Fuarı SAHA EXPO 2022’de sergilendi.

TOLUN (~80 km) menzilli Minyatür Bomba
TOLUN (~80 km) menzilli Minyatür Bomba

ASELSAN SAHA EXPO 2022’de F-16 ve SİHA’lar için geliştirilen Çoklu Atım Salanı’nı da tanıttı.


Hava Kuvvetleri için önemli bir kabiliyet kazanımı olarak ele alınabilecek Çoklu Atım Salanı, tek sortide atılabilecek mühimmat sayısını arttırırken bu artışı destekleyen çoklu atış zarfı hesaplama gibi özellikler çoklu hedeflere angajmanı kolaylaştıracak.

ASELSAN tarafından geliştirilen TOLUN Minyatür Bomba ile 2 Aralık 2022 Cuma günü gerçekleştirilen test atışı başarıyla tamamlandı. Tekirdağ, Çorlu Bayraktar AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden gövde altında taşıdığı 4 adet Minyatür Bomba ile havalanan Bayraktar AKINCI; Konya, Karapınar Atış Test ve Değerlendirme Merkezi’ne atış testi icra etmek üzere yol aldı. Burada Bayraktar AKINCI’nın ateşlediği yerli ve milli mühimmat TOLUN Minyatür Bomba, GPS/INS güdümü ile hedefi tam isabetle vurdu.

ASELSAN tarafından geliştirilen TOLUN IIR-kızılötesi arayıcı başlıklı güdümlü mühimmatın özellikleri açıklandı. Bu kapsamda Kızılötesi Arayıcı Başlıklı Güdümlü Mühimmat TOLUN-IIR, hava platformundan Çoklu Taşıma Salanı (SADAK-4T) aracılığı ile atılabilmektedir. Bahse konu mühimmat, hareketli ve yumuşak kara hedeflerine karşı kullanılabilen tümleşik KKS/ANS/IIR güdümüne ve iki yönlü iletişim ile döngüde insan (ing. Man in the Loop) atış moduna sahiptir.


TOLUN-IIR, SADAK-4T ile uçağın bir istasyonunda 4 adet taşınabilen, parçacık tesirli savaş başlığına sahip olup açılır kanatları ile 43 nm (~80 km) menzildeki hedeflere karşı kullanılabilmektedir. Ek olarak mühimmat, CRPA Anti Jam anteni sayesinde GNSS karıştırmasına karşı dayanıklıdır. Uçaktan bırakılmadan önce kapalı olan kanatlar, uçaktan bırakıldıktan bir süre sonra açılmakta ve en uzun menzil için gerekli aerodinamik kaldırma kuvvetini sağlamaktadır. TOLUN IIR, yüksek hassasiyette istenilen hedefi vurma özelliği ile stratejik hedeflerin imha edilmesinde etkin olarak kullanılabilecek.

TOLUN Minyatür Bomba Genel Özellikleri

• ÇTS’na 4 adet MB yüklenebilmekte ve taşınabilmektedir. Bu sayede F-16 platformunda her kanatta bir ÇTS taşınarak tek bir sorti de 8 farklı hedefin etkisiz hale getirilmesine olanak tanıyor.

• Uçaktan bırakılmadan önce kapalı olan kanatlar, uçaktan bırakıldıktan bir süre sonra açılır ve en uzun menzil için gerekli aerodinamik kaldırma kuvvetini sağlar.

TOLUN Minyatür Bomba Genel Özellikleri
TOLUN Minyatür Bomba Genel Özellikleri

• Yapısal olarak güçlendirilmiş hedeflere ve sığınaklara karşı etkin olarak kullanılabilen MB, 55 km menzil içindeki 1 metre kalınlığında basınçlı betonu (5000 PSI dayanım gücüne sahip) delme ve içeride patlama özelliklerine sahip.

• Yüksek hassasiyette istenilen hedefi vurma özelliği ve düşük ikincil hasar özelliği ile şehir çatışmalarında ve sivil yerleşimin olduğu bölgelerde, stratejik hedeflerin imha edilmesinde etkin olarak kullanılabilir.

Minyatür Bomba Teknik Özellikler

Menzil : 55 NM
İrtifa : 40000 ft (MSL)
CEP : < 15 metre
Güdüm : GPS / INS Delici
Etkinlik : 35 NM menzilden
1 Metre Güçlendirilmiş Betonu Delme


Leave feedback about this