TikTok’a bir şok daha: Yasaklayanlar arasına Kanada da katıldı
Teknoloji

TikTok’a bir şok daha: Yasaklayanlar arasına Kanada da katıldı

Kanada, TikTok’un devlet tarafından verilen cihazlarda kullanımını yasakladı.

TikTok'a bir şok daha: Yasaklayanlar arasına Kanada da katıldı

Son zamanlarda gizlilik sorunlarıyla gündeme gelen Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok, kullanıcı sayısını her geçen gün artırmaya devam ediyor.

Özellikle gençler arasında son dönemde çok yaygın olan TikTok’un, verileri Çin hükümetiyle paylaştığı söyleniyor.

Avrupa Komisyonu’nun ardından, Kanada da Çin merkezli dünyaca ünlü sosyal medya platformu TikTok için harekete geçti. 

Kanada’dan TikTok yasağı

Kanada hükümeti, güvenlik risklerini gerekçe göstererek Çin merkezli dünyaca ünlü sosyal medya platformu TikTok’un devlet tarafından verilen mobil cihazlarda kullanımını yasakladı.

TikTok’un gizlilik ve güvenlik için “kabul edilemez” düzeyde risk oluşturduğu ifade edilerek, devlet tarafından verilen cihazlarda erişimin engellendiği belirtildi.

Kanada Hazine Kurulu tarafından yapılan açıklamada, TikTok ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

Kanada hükümeti, hükümet bilgilerini güvende tutmaya kararlıdır. Sistemlerimizi düzenli olarak izliyor ve risklere karşı önlem alıyoruz. 28 Şubat 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere TikTok uygulaması devlet tarafından verilen mobil cihazlardan kaldırılacaktır.

Bu cihazların kullanıcılarının gelecekte uygulamayı indirmeleri de engellenecektir. TikTok’un gözden geçirilmesinin ardından Kanada Bilişim Kurulu Başkanı, TikTok’un gizlilik ve güvenlik açısından kabul edilemez düzeyde bir risk oluşturduğuna karar verdi.

TikTok’tan açıklama

Kanada’nın kararından dolayı hayal kırıklığına uğradığını açıklayan TikTok, TikTok hakkında herhangi bir özel güvenlik endişesinden bahsedilmeden veya bu kararı vermeden önce endişeleri tartışmak üzere kendileri ile iletişime geçilmediğini aktardı.

Leave feedback about this