Team Tempest, İngiltere ile 822 Milyon Dolarlık Anlaşma İmzaladı
Savunma Sanayii

Team Tempest, İngiltere ile 822 Milyon Dolarlık Anlaşma İmzaladı

BAE Systems liderliğindeki yeni nesil bir savaş jetinin geliştirilmesini yürüten ekip, bir gösteri uçağı inşa etmeden önce yeni teknolojiyi olgunlaştırmak için İngiliz Savunma Bakanlığı ile milyonlarca dolarlık bir anlaşma imzaladı.

Şirket, sanayi ortaklığı olarak adlandırılan Team Tempest için verilen sözleşmenin 822 milyon Dolar olduğunu ve savaş uçağının geliştirilmesiyle ilgili “konsept ve teknolojiyi” finanse edeceğini söyledi.

BAE Systems ile birlikte Team Tempest endüstri ortakları arasında silah üreticisi MBDA İngiltere, enerji santrali geliştiricisi Rolls-Royce ve sensör ve elektronik şirketi Leonardo İngiltere yer alıyor.

Yatırım, İngiltere hükümetinin Mayıs 2025’e kadar proje için planladığı 2 milyar Sterlinden fazla harcamanın bir parçasını oluşturuyor.

BAE Systems’dan dün yapılan açıklamada, Tempest ortaklarının Savunma Bakanlığı ile iş birliği içinde çalışarak, “İngiltere’nin egemen savunma kabiliyeti için kritik öneme sahip teknolojileri geliştirecekleri ve Japonya ve İtalya’daki Küresel Savaş Hava Programı (Global Combat Air Programme / GCAP) ortaklarıyla birlikte, 2035 yılına kadar İngiltere Hava Kuvvetleri’nin hizmetine girmesi beklenen savaş hava platformu için nihai gereksinimlerin şekillendirilmesine yardımcı olacakları” belirtildi.

İngiltere, GCAP çabalarını geliştirmek için İtalya ve Japonya ile bir ortaklık kuruyor. İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace konuya ilişkin, “Geleceğin savaş uçağı için sağlanan fonun bir sonraki dilimi hem Avrupa’daki hem de Pasifik’teki uluslararası ortaklarımızla sahip olduğumuz teknoloji ve uzmanlığın bir araya getirilerek 2035 yılına kadar dünya lideri bu savaş uçağının teslim edilmesine yardımcı olacak.” dedi.

Leave feedback about this