TCG ANADOLU elektronik harbe karşı TUALCOM ile korunacak
Savunma Sanayii

TCG ANADOLU elektronik harbe karşı TUALCOM ile korunacak

TUALCOM nedir ne işe yarar?


Tualcom’un 10 yıl önce Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının “Teknogirişim Sermayesi Desteği” ile kurulduğunu belirten Kırılmaz, daha sonra TÜBİTAK desteği ve savunma sanayi kuruluşlarına sağladıkları ürünlerle projelerine devam ettikleri söyledi.

Askeri ve sivil sektörde, ülkemizin RF, mikrodalga ve haberleşme sistemleri alanlarındaki ihtiyaçları için milli çözümler geliştiriyor ve bu çözümleri ürünleştiriyor. Her ürün, hammadde ve malzemeden başlayarak mümkün olan en alt seviyelere kadar teknik hâkimiyet esası gözetilerek tasarlanıyor.

Kırılmaz, sürü konseptli elektronik harp sistemi çalışmasıyla birden fazla platformun birbiriyle haberleştirilerek daha etkin bir kabiliyete kavuşulacağını dile getirerek, “Sistemlerimizin maliyet etkin ve küçük boyutlarda olması, bunların birbiriyle haberleşecek şekilde modellenmesi, ciddi bir güç ve yetenek olması bakımından önem taşıyor. Biz de yeni konseptlere uygun yeni donanımları geliştirerek savunma sanayimizin hizmetine sunuyoruz.” dedi.


TUALCOM üretimi Anti-Jam GNSS’ler; Bayraktar TB2 SİHA, AKINCI TİHA, Hassas Güdüm Kiti ve TRG-300 Füzesi gibi birçok platform ile sistemde aktif olarak kullanılıyor. Ayrıca onlarca ülkeye de bu ürünün ihracatı gerçekleştirmiş durumda.

TUALCOM nedir ne işe yarar?
TUALCOM nedir ne işe yarar?

Milli platformlarımızdaki kritik ihtiyaçlar doğrultusunda Radyo Navigasyon Sistemleri alanında çalışmalarına hız veren TUALCOM, Anti-Jam (karıştırmaya karşı dayanıklı), GNSS (Global Navigation Satellite System / Küresel Seyrüsefer Uydu Sistemi), CRPA (Controlled Radiation Pattern Antenna / Kontrollü Yayın Örüntüsü Anteni) sistemlerini ürünleştirdi ve kullanıma hazır hale getirdi.

Anti-Jam CRPA yapılarımız, dünyada hiçbir muadili olmayacak şekilde aynı anda GPS L1, GPS L2, GLONASS L1, GLONASS L2, GALILEO ve BeiDou bantlarında, karıştırma ve aldatmaya karşı çözüm sağlıyor Ürünler, askeri ya da sivil, herhangi bir GNSS alıcıyla uyumlu çalışabilmekle beraber, TUALCOM tarafından geliştirilmiş olan GPS alıcı ile birlikte de sunulabiliyor. Bu ürünlerin geliştirilmesi sürecinde, GNSS karıştırıcı ve GNSS aldatıcı sistemler konusunda da önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Bu alanlarda daha yetkin sistemler geliştirilmesine yönelik çalışmalar da devam ediyor.


GPS ve GNSS’den bağımsız milli konumlama sistemi üzerinde çalıştıklarını bildiren Kırılmaz, şunları kaydetti:

“Burada da platformlarımız kendi konumlarını milli çözümlerimizle sunabilecekler. İlk denemelerini yapmaya başladık, çeşitli uçuşlarda gösterimlerimizi yapıyoruz. Bu sistem platformlarımız için global navigasyon uydularına ihtiyaç duymadan kendi milli çözümlerimizle bölgesel bir navigasyona uyum sağlayabiliyor. Böylelikle bir İHA’mız ya da füzemiz üzerinde hiçbir GPS alıcısı olmadan da uçuş yapabilecek.”

TCG ANADOLU TUALCOM ile korunacak

Bu devasa deniz platformu; TUALCOM tarafından geliştirilen TUALAJ 8300-D GPS/GNSS Anti-Jam Sistemi sayesinde, düşman elektronik-harp unsurlarının yoğun olarak bulunduğu muharebe şartlarında dahi görevlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirebilecek. 8 elemanlı bir anten yapısına sahip olan TUALAJ 8300-D GPS/GNSS Anti-Jam Sistemi, TCG ANADOLU’nun konum ve zaman  belirleme sistemlerini (GPS/GNSS) hedef alacak düşman elektronik-harp unsurlarına karşı bir filtre görevi görecek.


Yeni nesil hüzme oluşturma tekniklerini kullanan TUALAJ 8300-D, çoklu karıştırma kaynaklarının bulunduğu durumlarda dahi tehdidin etkisini ortadan kaldıracak ve GNSS alıcısının normal bir şekilde çalışmasını mümkün kılacak.

TUALCOM Çalışma Prensibi

TUALCOM, ülkemizin askeri platformlarında kullanılan Küresel Konumlama Sistemlerine alternatif olarak TRNAV (TUALCOM Radyo Navigasyon) teknolojisini de geliştiriyor. TRNAV teknolojisi, GNSS sinyallerinin baskılandığı taktik ortamlarda konumlama gereksinimini karşılamak üzere geliştirilmiş, özgün bir teknoloji olarak öne çıkıyor. GNSS sinyallerinden ve sistemlerinden tamamen bağımsız olarak çalışabilen TRNAV sistemleri, dost veya muhasım sinyallerden değil, yalnızca kendi özgün sinyallerinden yararlanarak konum bilgisi üretebiliyor. TRNAV teknolojisi, GNSS sistemlerinin yanı sıra VOR/DME, ILS/MLS vb. radyo navigasyon sistemlerini de ikame edebilen veya yedekleyen bir çözüm teknolojisi olarak dikkat çekiyor.

TCG ANADOLU TUALCOM ile korunacak
TCG ANADOLU TUALCOM ile korunacak

TUALCOM ÖZELLİKLERİ

  • -Tüm frekans bantlarında 7 karıştırıcıya karşı koruma
  • -Acil operasyonel ihtiyaçlar için anında kullanılabilirlik
  • -Basit montaj sayesinde kolay kurulum
  • -Her türlü harici GPS alıcısı ve araç navigasyon sistemi ile uyumluluk
  • -Kompakt Boyut
  • -Üstün Bastırma Performansı
  • -Gömülü GNSS Alıcı Seçeneği
  • -Yeni veya eski platformlara kolayca entegre olabilme
  • -Güvenli Konumlandırma, Navigasyon ve Zamanlama
  • -Askeri standartlara uyumluluk

Leave feedback about this