TB3 SİHA’nın ilk kez görüntülendi
Savunma Sanayii

TB3 SİHA’nın ilk kez görüntülendi


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BAYKAR ziyaretinde, BAYRAKTAR TB3 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) dikkat çekti. BAYRAKTAR TB3, bu yıl ilk uçuşunu gerçekleştirecek.

BAYKAR’ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Bayraktar TB2, AKINCI, KIZILELMA, Bayraktar TB3 ve diğer insansız hava araçlarının üretildiği hatta incelemelerde bulundu. Erdoğan’ın incelemesi sonrası paylaştığı fotoğrafta, BAYKAR’ın yeni SİHA’sı Bayraktar TB3 dikkat çekti.

TB3 SİHA’nın ilk kez görüntülendi
TB3 SİHA’nın ilk kez görüntülendi

Bayraktar tb3 siha üretim hattında!

Montaj faaliyetlerinin büyük ölçüde tamamlandığı görülen Bayraktar TB3’ün, bu yılın ilk yarısında taksi testlerine başlaması ve ilk uçuşunu gerçekleştirmesi bekleniyor. Bayraktar TB2 üzerinden geliştirilen Bayraktar TB3, kanatları katlanır yapıda olacak ve TCG ANADOLU gibi kısa pistli gemilerden iniş/kalkış gerçekleştirebilecek.


içişleri bakanı süleyman soylu, jandarma komutanı orgeneral arif çetin, emniyet genel müdürü mehmet aktaş ve sahil güvenlik komutanı tümamiral ahmet kendirli’nin baykar tesislerine ziyaretine ilişkin baykar’ın resmi twitter hesabından yapılan paylaşımda üretimi devam eden bayraktar tb3 siha paylaşılan görüntülerde yer almıştı. görüntülerde üretimi devam eden akıncı tiha’lar ve çok sayıda tb2 siha da göze çarpmaktaydı.

Bayraktar TB3

Kısa süre içerisinde Bayraktar TB2 üzerinden geliştirilen Bayraktar TB3; katlanabilir kanatlara, SATCOM faydalı yüküne, 1450 kilogram kalkış ağırlığına, 24 saat havada kalış süresine, 6 adet silah istasyonuna ve yüksek irtifada görev yapabilme yeteneğine sahip.

Bayraktar TB3’ün PD170 turbodizel motorları hazır

İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen SAHA EXPO 2022’de TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, Bayraktar TB3 SİHA için PD170 turbodizel havacılık motorlarının teslim edildiğini açıklamıştı:


“Bizim geliştirdiğimiz motorlar irtifa yakımında dünyada sınıfındaki en iyi motorlar, bu sınıfta 30000 ft’yi geçen başka İHA motoru yok.

AKSUNGUR bizim motorlarımızla 30000 ft’yi geçti ve bunlar gerçekten de az yakan motorlar, motorumuz AKSUNGUR’la 49 saat havada kaldı. Son olarak da TB3 için yine bu PD170 serisinden motorlarımızı teslim ettik, Baykar Savunma da bunların entegrasyonuyla meşgul.”

Bayraktar TB3 özellikleri 
Bayraktar TB3 özellikleri

Bayraktar TB3 özellikleri

14 Metre Kanat Açıklığı


8.35 Metre Uzunluk

2.6 Metre Yükseklik

1450 Kilogram Kalkış Ağırlığı

125 knots-160 knots TAS Seyir Hızı – Maksimum Hız


280 Kilogram Faydalı Yük Kapasitesi

24+ Saat Havada Kalış Süresi

Gelişmiş Özellikler

Kısa Pistli Uçak Gemilerinden Kalkış ve İniş Kabiliyeti

Görüş Hattı ve Görüş Hattı Ötesi Haberleşme


Otomatik İniş ve Kalkış


Leave feedback about this