Sümeyra İsminin Anlamı Nedir? Sümeyra İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?
Kültür Sanat

Sümeyra İsminin Anlamı Nedir? Sümeyra İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Sümeyra İsminin Anlamı Nedir? Sümeyra İsmi Kur’an’da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? – Kültür Sanat Haberleri

Sümeyra İsminin Anlamı Nedir? Sümeyra İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Sümeyra İsminin Anlamı Nedir?

Sümeyra ismi ülkemizde sıkça kullanılan isimler arasında yer almaktadır. “Sümeyra” 3 faklı anlam taşıyan bir kelimedir. Bu anlamlarının başında ise kıvrılmış yaprak manası gelmektedir. İsmin doğa ile alakalı diğer anlamı ise çağla meyvesi şeklinde geçmektedir. “Sümeyra” isminin son anlamına bakıldığında rüzgarın kaldırdığı toz olarak tanımlandığı görülmektedir. Aynı zamanda bu isim kasırga ve fırtına anlamlarına da karşılık gelmektedir.

Sümeyra İsmi Kuran’da Geçer mi?

“Sümeyra” ismi Arapça kökenli isimlerden biri olarak Türkçe diline geçmiş olmasına rağmen Kuran-ı Kerim’de yer almayan kelimeler arasındadır. Ancak güzel anlamlar taşıması nedeniyle bu ismin kız bebeklerine verilmesinde sakınca olmayan isimler arasında yer alır.

Sümeyra TDK Sözlük Anlamı Nedir? 

Arapça kökenli olan Sümeyra ismi bazı kaynaklarda Sümeyre olarak ta geçmektedir. Ancak bu iki isim anlamı itibariyle aynıdır. Sümeyra sözlük anlamına bakıldığında ise aşağıdaki kavramlar ortaya çıkmaktadır;

– kıvrılmış yaprak,

– meyve çağlası

– rüzgarın kaldırdığı toz olarak tanımlanmaktadır.

Sümeyra İsminin Özellikleri

Kişilere verilen isimler insanlar üzerinde bir takım etkileri ortaya çıkarmaktadır. Sümeyra ismini taşıyan kimseler ise her zaman yeni hedeflerin peşinde koştuğu görülür. Arkadaş canlısı, çekincesiz ve dışa dönük bir sosyal yaşamları vardır. Aynı zamanda özgürlüklerine düşkün olurlar ve küçük şeylerle mutlu olmayı bilirler. Sıcakkanlı olmaları ile tanınırlar. Şakacı, aktif, maceraperest, sempatik bir kişiliğe sahip olurlar. İyimser, hoş görülü, sportif ve girişimci bir yapıları vardır. Monoton bir yaşam sergilemek onlara göre değildir. Değişimi severler.

Şura İsminin Anlamı Nedir? Şura İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Şura İsminin Anlamı Nedir? Şura İsmi Kur’an’da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Leave feedback about this