Stoltenberg, MRTT Törenine Katıldı
Savunma Sanayii

Stoltenberg, MRTT Törenine Katıldı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg geçtiğimiz hafta Hollanda’da düzenlenen Eindhoven Hava Üssünde Çok Uluslu Çok Rollü Tanker Nakliye (Multinational Multi-Role Tanker Transport / MRTT) uçak filosunun faaliyete geçmesi için düzenlenen törene katıldı. 

Stoltenberg, Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren, Avrupa Komisyonu’nun İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton ve projeye katılan Belçika, Çekya, Almanya, Lüksemburg ve Norveç’in yetkilileriyle birlikte uçak filosunun ilk operasyonel kabiliyetini kutlamak üzere düzenlenen törene katıldı. Stoltenberg, “Bu uçaklar bize dünya standartlarında havadan havaya yakıt ikmali, hava taşımacılığı ve hava tıbbi tahliye imkânları sağlayacak. Tanker uçakları Müttefik hava gücünün belkemiği. En önemlisi, filo değerini şimdiden kanıtlamıştır. Rusya’nın Ukrayna’yı acımasızca işgal etmesinden bu yana, bu tanker nakliye uçakları NATO’nun doğu kanadının korunmasına yardımcı oldular.” dedi. 

Filo sadece geçen yıl 500’den fazla görevde uçarak yüzlerce NATO savaş uçağına yakıt ikmali yaptı ve müttefik hava sahasının güvenliğinde görev yaptı. Uçaklar aynı zamanda Afganistan’dan sivillerin ve mültecilerin tahliyesine destek vermiş, Avustralya da dâhil olmak üzere NATO’nun kilit ortaklarıyla tatbikatlar için Hint-Pasifik bölgesine konuşlandırıldı. Bu yılın ilerleyen dönemlerinde ise uçaklar terör örgütlerinde karşı yürütülen operasyonları desteklemek üzere Orta Doğu’ya konuşlandırılacaklar.

Stoltenberg, “Bu, NATO ve AB’nin üyelerimiz için kritik kabiliyetler sağlamak üzere nasıl birlikte çalıştığının mükemmel bir örneği. Bu aynı zamanda Avrupalı Müttefiklerin kendi savunmaları için adım attıklarını ve ortak güvenliğimizi güçlendirdiklerini de gösteriyor” diyerek sözlerini tamamladı. 

Şu anda filodan yedi uçak hizmet veriyor. İki uçağın daha 2024 yılında filoya katılması beklenirken, onuncu uçağın 2026 yılı sonunda teslim edilmesi planlanıyor.

Leave feedback about this