SİDA’dan bir ilk! Hafif torpido atışı başarıyla gerçekleştirildi!
Savunma Sanayii

SİDA’dan bir ilk! Hafif torpido atışı başarıyla gerçekleştirildi!


MİR SİDA Hafif torpido atışı başarıyla gerçekleştirildi

Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasındaki imzalanan sözleşme kapsamında Sefine Tersanesi ile birlikte geliştirilen ve Denizaltı Savunma Harbi (DSH) amacıyla kullanılan MİR Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA), sürü gösterimi ardından önemli bir temel harp yeteneği daha sergiledi.

Savunma Sanayii Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yetkililerinin de katıldığı faaliyette MİR İnsansız Deniz Aracına entegre edilen ASELSAN Torpido Kovan Sistemi ile karada yer alan kontrol istasyonu üzerinden hafif torpido atışı başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Böylelikle ilk defa bir İDA’dan torpido atışı yapıldı. Atışta ASELSAN’ın torpido lançeri kullanılırken ORKA hafif torpidonun henüz hazır olmamasından dolayı yabancı menşeili torpido kullanıldı. Testte kullanılan torpido lançeri Mk44, Mk46 ve Mk56 gibi NATO’da yaygın kullanılan hafif sınıf torpidolarla kullanılabiliyor.

SİDA'dan bir ilk! Hafif torpido atışı başarıyla gerçekleştirildi!
SİDA’dan bir ilk! Hafif torpido atışı başarıyla gerçekleştirildi!

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir MİR SİDA‘nın hafif torpido atışını başarıyla gerçekleştirdiğini duyurdu.

Savunma Sanayii Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yetkililerinin de katıldığı faaliyette MİR İnsansız Deniz Aracına entegre edilen ASELSAN Torpido Kovan Sistemi ile karada yer alan kontrol istasyonu üzerinden hafif torpido atışı başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

DONANMAYA GÜÇ KATIYOR

Son yıllarda insansız sistemlerde yaşanan gelişmeler hava, karar ve denizde otonom sistemlerin çeşitlenmesine neden oldu. Özellikle savaş durumunda insansız sistemlerin önemi Ukrayna-Rusya savaşında bir kez daha göre Türkiye zaten belli bir aşamaya gelmiş olan insansız sistemlerde daha ileriye gitmek için kolları sıvadı. Türkiye silahlı insansız deniz araçlarında (SİDA) çeşitli sistemler geliştirerek pek çok alanda SİDA’ları kullanmayı hedefliyor.

“TÜRKİYE’DE İLK KEZ İNSANSIZ DENİZ ARACINDAN TORPİDO ATIŞI”


Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir bu yeni gelişmeye dair paylaşımda bulunarak, “Ülkemizde ilk kez insansız deniz aracından torpido atışı gerçekleştirildi. Denizaltı savunma harbi için geliştirilen MİR İDA’dan yerli torpido kovanıyla yapılan hafif torpido atışıyla sualtı harbine yönelik yeni kabiliyetler için bir eşiği daha geçtik.” ifadelerine yer verdi.

MİR SİDA İNSANSIZ SU ALTI ARAÇLARIYLA BİRLİKTE ÇALIŞABİLİYOR

MİR İDA, ana amaç olarak denizaltı savunma harbi görevlerinde kullanılırken; istihbarat/gözetleme/keşif, kritik tesis ve yüzen platformların korunması ve su üstü harbi gibi görevlerde de kullanılabiliyor.

MİR SİDA İNSANSIZ SU ALTI ARAÇLARIYLA BİRLİKTE ÇALIŞABİLİYOR
MİR SİDA İNSANSIZ SU ALTI ARAÇLARIYLA BİRLİKTE ÇALIŞABİLİYOR

Otonom seyrüsefer kabiliyeti ve üzerinde bulunan sonarlarla denizaltı savunma harbi kapsamında tespit ettiği denizaltılara karşı hafif torpido ve DSH roketleriyle hücum gerçekleştirebilecek MİR İDA, İHA’larla ve insansız su altı araçlarıyla birlikte çalışabiliyor.


Haziran 2022’de ilk kez denizde görüntülenen MİR İDA, ALBATROS-S İDA’larla Heterojen İDA Sürüsü olarak sahada birlikte görev icra etmişti.

Otonom seyrüsefer kabiliyeti ve üzerinde bulunan sonarlarla denizaltı savunma harbi kapsamında tespit ettiği denizaltılara karşı hafif torpido ve DSH roketleriyle hücum gerçekleştirebilecek MİR İDA, İHA’larla ve insansız sualtı araçlarıyla birlikte çalışabiliyor. Haziran 2022’de ilk kez denizde görüntülenen MİR İDA, ALBATROS-S İDA’larla Heterojen İDA Sürüsü olarak sahada birlikte görev icra etmişti.


Leave feedback about this