Selçuk Bayraktar seri üretim tarihi için 2024 dedi
Savunma Sanayii

Selçuk Bayraktar seri üretim tarihi için 2024 dedi


Türkiye’nin yerli insansız savaş uçağının testleri devam ediyor. Bayraktar Kızılelma orta irtifa testini de başarıyla tamamladı. Projede önemli bir aşamaya geçildi. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, 2024’ün başında Kızılelma’nın seri üretimine başlamayı hedeflediklerini belirterek, “Dünyanın kısa pistli gemilerine inip kalkabilen ilk SİHA’sı olacak Bayraktar TB3‘ün de ilk uçuşuna hazırlanıyoruz” dedi.

Baykar’ın tamamen öz kaynaklarıyla milli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar Kızılelma insansız savaş uçağı, test programı kapsamında gerçekleştirilen Orta İrtifa Sistem Tanımlama Testi’ni de başarıyla tamamlandı.

Selçuk Bayraktar seri üretim için tarihi için 2024 dedi
Selçuk Bayraktar seri üretim için tarihi için 2024 dedi

Baykar açıklamasına göre, Bayraktar Kızılelma’nın gökyüzündeki testleri devam ediyor. Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı bu kapsamda Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bulunan AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde üçüncü uçuşunu gerçekleştirdi.


Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar’ın yönetiminde gerçekleştirilen üçüncü uçuşta, Bayraktar Kızılelma 20 bin feet irtifaya çıkarak Orta İrtifa Sistem Tanımlama Testini başarıyla tamamladı. Uçuş testine eşlik eden Bayraktar AKINCI da kamerasıyla Bayraktar Kızılelma’yı gökyüzünde izledi.

“2024’ÜN BAŞINDA KIZILELMA SERİ ÜRETİMİNE BAŞLIYORUZ”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Selçuk Bayraktar, Bayraktar Kızılelma’nın orta irtifadaki sistem tanımlama testini başarıyla tamamladığını belirterek, “Bu gerçekleştirdiğimiz üçüncü test oldu.


Bundan sonra da geliştirme faaliyetlerimiz kapsamında birçok testimiz devam edecek.” ifadelerini kullandı.
2024’ün başında Kızılelma’nın seri üretimine başlamayı hedeflediklerini aktaran Bayraktar, “Bunun yanında heyecanla ilk uçuşunu beklediğimiz, dünyanın kısa pistli gemilerine inip kalkabilen ilk SİHA’sı olacak Bayraktar TB3’ün de ilk uçuşuna hazırlanıyoruz.

Tüm bu gelişmeler vatanımıza ve milletimize hayırlı uğurlu olsun. Bayraktar TB3 ve Bayraktar Kızılelma inşallah İstanbul’da 27 Nisan ve 1 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek TEKNOFEST’te milletimizle buluşacak. Tüm milletimizi teknolojinin kalbinin çaptığı yere Milli Teknoloji Hamlesi’nin merkezi olan TEKNOFEST’e, İstanbul’a, Atatürk Havalimanı’na bekliyoruz.” yorumunu yaptı.

"2024'ÜN BAŞINDA KIZILELMA SERİ ÜRETİMİNE BAŞLIYORUZ"
“2024’ÜN BAŞINDA KIZILELMA SERİ ÜRETİMİNE BAŞLIYORUZ”

Kızılelma REKOR SÜREDE UÇTU


Baykar’ın yüzde 100 öz sermayesi ile yola çıktığı Bayraktar Kızılelma projesi 2021’de başladı. 14 Kasım 2022’de üretim hattından çıkan TC-ÖZB kuyruk numaralı Bayraktar Kızılelma, Çorlu’da bulunan AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’ne intikal etti.

Burada yer testlerini süratli bir şekilde başarıyla tamamladıktan sonra 14 Aralık 2022 tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Bayraktar Kızılelma bir yıl gibi rekor bir sürede gökyüzü ile buluştu. 23 Ocak 2022 tarihinde ikinci uçuşuyla Sistem Tanımlama Testini başarıyla tamamladı.
Bayraktar Kızılelma özellikle kısa pistli gemilere iniş kalkış kabiliyetiyle muharebe sahasında devrim gerçekleştirecek bir platform olacak.

Türkiye’nin inşa ettiği ve halihazırda seyir testlerini gerçekleştirdiği TCG Anadolu gemisi gibi kısa pistli gemilere iniş ve kalkış kabiliyetine sahip olacak şekilde geliştirilen Bayraktar Kızılelma, bu yeteneği sayesinde denizaşırı görevlerde önemli rol üstlenecek. Bu kabiliyetiyle Mavi Vatan’ın korunmasında stratejik bir rolü olacak.
Bayraktar Kızılelma, tasarımından elde edeceği düşük radar izi sayesinde en zorlu görevleri başarıyla gerçekleştirecek. 6 ton kalkış ağırlığına sahip olması hedeflenen Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı milli olarak geliştirilen tüm mühimmatları kullanacak ve planlanan 1500 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesiyle büyük bir güç çarpanı olacak. İnsansız savaş uçağı, milli AESA radar ile yüksek durumsal farkındalığa da sahip olacak.

Kızılelma HARP SAHASINDA DENGELER DEĞİŞECEK


İnsansız hava araçlarından farklı olarak agresif manevralarla insanlı savaş uçakları gibi hava-hava muharebesi gerçekleştirebilecek olan Bayraktar Kızılelma, yerli hava-hava mühimmatları ile hava hedeflerine karşı da etkinlik sağlayacak. Bu kabiliyetleriyle harp sahasında dengeleri değiştirecek. Türkiye’nin caydırıcılığında çarpan etkisi yapacak.

Kızılelma HARP SAHASINDA DENGELER DEĞİŞECEK
Kızılelma HARP SAHASINDA DENGELER DEĞİŞECEK

Baykar, rekabete dayalı bir süreç sonucunda Amerika, Avrupa ve Çinli rakiplerini geride bırakarak Kuveyt Savunma Bakanlığı ile imzaladığı anlaşmayla birlikte 2023 yılına 370 milyon dolarlık Bayraktar TB2 için yapılan ihracat sözleşmesiyle başladı.

Başlangıçtan bugüne tüm projelerini öz kaynakları ile yürüten Baykar, 2003 yılında İHA AR-GE sürecinin başlangıcından itibaren tüm gelirlerinin yüzde 75’ini ihracattan elde etti.

2021’DE İHRACAT LİDERİ OLDU

2021’de Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre savunma ve havacılık sektörünün ihracat lideri oldu. 2022’de imzalanan sözleşmelerde ihracat oranı yüzde 99,3 olan Baykar, 1,18 milyar dolarlık ihracat yaptı. Savunma ve havacılık sektörünün en çok ihracat gerçekleştiren firması olan Baykar’ın 2022 cirosu 1,4 milyar dolara ulaştı. Bayraktar TB2 SİHA için şu ana kadar 28 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise 6 ülkeyle ihracat anlaşması imzalandı.

Kızılelma Düşük radar izi özelliği


Bayraktar Kızılelma, tasarımından elde edeceği düşük radar izi sayesinde en zorlu görevleri başarıyla gerçekleştirecek.

6 ton kalkış ağırlığına sahip olması hedeflenen Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı milli olarak geliştirilen tüm mühimmatları kullanacak ve planlanan 1500 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesiyle büyük bir güç çarpanı olacak.

İnsansız savaş uçağı, milli AESA radar ile yüksek durumsal farkındalığa da sahip olacak.

Kızılelma savaş uçakları gibi hava muharebesi gerçekleştirecek

İnsansız hava araçlarından farklı olarak agresif manevralarla insanlı savaş uçakları gibi hava-hava muharebesi gerçekleştirebilecek olan Bayraktar Kızılelma, yerli hava-hava mühimmatları ile hava hedeflerine karşı da etkinlik sağlayacak.

Bu kabiliyetleriyle harp sahasında dengeleri değiştirecek. Türkiye’nin caydırıcılığında çarpan etkisi yapacak.

İNSANSIZ UÇAK KIZILELMA ÖZELLİKLERİ
İNSANSIZ UÇAK KIZILELMA ÖZELLİKLERİ

İNSANSIZ UÇAK KIZILELMA ÖZELLİKLERİ

 • Maksimum kalkış ağırlığı 6 ton olan KIZILELMA gövde içi ve kanat altı podları dahil 1,5 ton yük taşıyabiliyor. 
 • 40 bin feet irtifada saatte 900 km hızla gidecek KIZILELMA’ya Ukrayna üretimi AI-25TL turbofan motoru güç veriyor.
 • İlk KIZILELMA serisinin üretimi sonrası AI-25 TL model motorun Türkiye’ye özel olarak geliştirilmesi ve AI-25TLT adıyla yeniden dizaynı hedefleniyor.
 • KIZILELMA yeni motoruyla saatlik hızını artıracak ve ses hızının üzerine çıkacak. Saatteki hızı 1100 km’yi aşacak KIZILELMA daha uzak hedeflere daha hızlı ulaşabilecek.
 • KIZILELMA, kanat altında bomba taşımadığı görevlerde radarda çok küçük bir iz bıraktığı için ‘hayalet’ sınıfında bir savaşan İHA olarak tanımlanıyor. 
 • Akıllı filo otonomisi olarak da adlandırılan ‘sürü halinde operasyon’ yeteneği KIZILELMA’nın bilgisayarlarında yüklü.
 • Önümüzdeki yıllarda KIZILELMA’nın çift motorlu versiyonunun da devreye girmesi bekleniyor.
 • F-16 savaş uçağı pilotu emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş, radar simülasyon verilerinden yola çıkarak yaptığı değerlendirmede, Fransız Rafale uçaklarının gökyüzünde insansız KIZILELMA karşısında neredeyse hiç şansının bulunmadığını açıklamıştı.
 • Bayraktar KIZILELMA, tasarımından elde edeceği düşük radar izi sayesinde en zorlu görevleri başarıyla gerçekleştirecek.
 • Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı milli olarak geliştirilen tüm mühimmatları kullanacak ve planlanan 1500 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesiyle büyük bir güç çarpanı olacak.
 • İnsansız savaş uçağı, milli AESA radar ile yüksek durumsal farkındalığa da sahip olacak.

Leave feedback about this