Roketsan’ın TRLG-230 Füzeleri Ukrayna’da görüldü
Savunma Sanayii

Roketsan’ın TRLG-230 Füzeleri Ukrayna’da görüldü

Ukrayna Türkiye’den satın aldığı TRG-230 füzelerini Rus ordusuna karşı kullandığı görüldü


Türkiye’de Roketsan tarafından üretilen 70 kilometre menzile sahip TRG-230 Karadan Karaya Füze Sistemlerini Ukrayna ordusunun Donbas’ta kullandığı iddia edilen görüntüler yayınlandı.

Türkiye tarafından 12’li namluya sahip TRG-230 Silah Sisteminin Ukrayna’ya ne zaman ve kaç adet verildiği ise bilinmiyor.

Rus basına yansıyan görüntülerde Ukrayna ordusunun, Türkiye’den aldığı TRLG-230 füze sistemlerini Donbass’a saldırı amacıyla Amerikan MLRS HIMARS’ın yerine kullandığı iddia ediliyor.


Roketsan tarafından geliştirilen TRLG-230 Lazer Güdümlü Karadan Karaya Füze Sistemi, geçtiğimiz yıllarda kullanıma sunulmuştu. Bayraktar TB2 veyahut ANKA gibi bir insansız platformlardan lazer ile işaretlenen hedefi vurma kabiliyetine sahip TRLG-230’un, Azerbaycan’ın ardından Ukrayna’ya da ihraç edildiği kesinleşti.

Türk TRLG-230 füze sistemleri teknik ve savaş nitelikleri bakımından Amerikan HIMARS MLRS’ye pratik olarak eşdeğer.

Roketsan’ın TRLG-230 Füzeleri Ukrayna’da görüldü
Roketsan’ın TRLG-230 Füzeleri Ukrayna’da görüldü

Ukrayna Ordusu’nun 49. Topçu Tugayı, Ukrayna’daki cephe hattında bulunan TRLG-230 Çok Namlulu Lazer Güdümlü Karadan Karaya Füze Sistemi’ne ilişkin bir fotoğraf paylaştı. Paylaşılan fotoğrafta; bir TRLG-230 Füze Taşıma ve Doldurma Aracı’nın, TRLG-230 Füze Fırlatma Sistemi’ne mühimmat ikmali gerçekleştirdiği görüldü. Ayrıca TRLG-230 bataryasına ait araçların, BMC üretimi olması da dikkat çekti.


Roketsan’ın TRG-230 Füzesi üzerinden geliştirdiği TRLG-230, oldukça yeni bir konseptin üyesi. TRLG-230 Füzesi, uç kısmında bulunan lazer arayıcı başlık sayesinde, farklı platformlar tarafından lazer ile işaretlenen hedeflere yüksek hassasiyetle angaje olabiliyor.

İHA ve topçu birliklerinin müşterek harekat icra edebilmesi amacıyla geliştirilen TRLG-230, Azerbaycan Ordusu tarafından da aktif olarak kullanılıyor. Daha önce Ukrayna’nın TRLG-230’larına ait olduğu iddia edilen bazı görseller dolaşıma çıkmış olsa da bu fotoğraf ile birlikte ilk kez Ukrayna Ordusu’nun TRLG-230 tedarik ettiği teyit edildi.

İmzalanan sözleşme kapsamındaki fırlatıcı sayısı açıklanmadı, ancak bazı haberlere göre, ilk partide Ukrayna Türkiye’den 12 adet TRLG-230 MLRS aldı ve bu, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinde hizmet veren HIMARS MLRS’nin neredeyse yarısı.

TRLG-230 Özellikleri


TRG-230 Füzesi yüksek isabet ve tahrip gücü sayesinde 20 – 70 km menzil arasındaki yüksek öncelikli hedefler üzerinde yoğun ve etkili ateş gücü yaratmaktadır. TRG-230 Füzesi; Roketsan tarafından geliştirilen Çok Namlulu Roket Atar Silah Sistemi ile uygun arayüzlere sahip farklı tipteki platformlar üzerinden atılabilmektedir.

Milli imkanlarla geliştirilen TRLG-230 füzesinin azami menzili 60 kilometrenin üzerinde ve lazer arayıcı başlığıyla hedeflerini çok hassas bir şekilde vurma olanağına sahip. TRLG-230, lazer arayıcı başlığı sayesinde sahadaki diğer platformlar tarafından belirlenen hedefleri de vurabilmekte. Roketsan tarafından paylaşılan bir atış videosunda; Bayraktar TB2 SİHA tarafından işaretlenen bir hedefin, TRLG-230 ile vurduğu görülmüştü.

Sistem Özellikleri

 • 7/24 Her Türlü Hava ve Arazi Şartında Kullanım
 • Kısa Atışa Hazırlık Süresi
 • Nokta Vuruş Yeteneği
 • Düşük İstenmeyen Etki
 • Hassas Angajman Yeteneği
 • Podlu Taşıma Depolama ve Kullanım

Uygun Hedefler

 • Yüksek Doğrulukta Tespit Edilmiş Hedefler
 • Topçu ve Hava Savunma Sistemleri
 • Radar Mevzileri
 • Toplanma Bölgeleri
 • Lojistik Tesisler
 • Komuta, Kontrol ve Haberleşme Sistemleri
 • Yüksek Öncelikli Diğer Hedefler
TRLG-230 Özellikleri
TRLG-230 Özellikleri

TRLG-230 Teknik Özellikler

Çap 230 mm
Füze Ağırlığı 215 kg
Menzil 20 – 70 km
Güdüm ANS* + LAB**
Kontrol Elektromekanik Tahrik Sistemli Aerodinamik Kontrol
Yakıt Tipi Kompozit Katı
Harp Başlığı Tipi Tahrip + Çelik Bilyeli
Harp Başlığı Ağırlığı 42 kg
Harp Başlığı Etki Yarıçapı ≥ 55 m
Tapa Tipi Çarpma ve Yaklaşmalı
Vuruş Hassasiyeti [CEP] ≤ 10 m

*KKS Küresel Konumlama Sistemi
**ANS Ataletsel Navigasyon Sistemi


Leave feedback about this