Roketsan ALTAY Tankı’nın zırhı seri üretime geçiyor
Savunma Sanayii

Roketsan ALTAY Tankı’nın zırhı seri üretime geçiyor

Altay tankını yerli zırh koruyacak


Türkiye’nin ilk yerli ve milli ana muharebe tankı ALTAY’ın reaktif ve kompozit zırh sistemleri Roketsan imzasını taşıyor. Roketsan Balistik Koruma Merkezi’nin (BKM) geliştirdiği ve ürettiği yeni nesil zırhla kuşanan iki adet ALTAY, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) teslim edilecek.

Altay tankında özgün olarak Bor maddesinin sert zırh halinde işlenmiş tipi Boron Karpit plakaları kompozit zırha entegre edilerek bu zırh üretilmiştir. Bor karbür zırh, normal çelik döküme göre çok daha hafif olması, yüksek ısıya direnç gösterebilmesi (3500C+)-(9.5 mohs) ve yoğun sertlik içermesi sebebiyle tank zırhı teknolojisinde  dönüm noktası olacaktır.Klasik zırhların çelik alaşımı 1450 derece ısıya dayanıklılık gösterirken Boron karpit zırh plakası 2450 derece ısıya kadar dayanıklılık gösterebilmektedir.

Roketsan ALTAY Tankı’nın zırhı seri üretime geçiyor
Roketsan ALTAY Tankı’nın zırhı seri üretime geçiyor

Bor Karbür nedir?

Bor karbür yüksek sertliğe sahip, kimyasal ve mekanik korozyona karşı mükemmel direnci olan, düşük yoğunluğu sebebi ile mükemmel güç/ağırlık oranına sahip, yüksek ısıya dayanan malzemedir.


Yeni nesil sert malzemeler arasında gösterilen bor karbür ya da diğer ismiyle boron karbid, metal olmayan en önemli gruba ait olup, en sert malzemedir. Üretimine, son zamanlarda fazlasıyla ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun temel sebebi, üstün mekaniksel özellikleridir. Sertliği, yüksek ergime sıcaklığı, oldukça düşük olan özgül ağırlığı ve korozitif etkilere güçlü dayanımı, bor karbürü yeni nesil zırh teknolojisinin olmazsa olmazlarından biri haline getirmiştir.

Türk savunma sanayisinin lider roket ve füze üreticisi Roketsan, balistik koruma çözümleriyle de platformlara üst düzey güvenlik sağlıyor.

Roketsan, ürettiği üstün zırh teknolojileriyle milli ana muharebe tankı Altay’ın seri üretiminde önemli görevler üstleniyor. Roketsan Balistik Koruma Merkezinin geliştirdiği ve ürettiği yeni nesil zırhları kuşanan iki Altay tankının gelecek günlerde testler için Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilmesi bekleniyor. Birçok zorlu testin tamamlamasının ardından tankın seri üretimine başlanması hedefleniyor.


Zırh sistemleri konusunda Roketsan’ın uzun yıllara dayanan tecrübesi bulunuyor. Şirketin dünyada bu alandaki rakiplerine göre en büyük avantajı, zırhlı araçlara karşı füze sistemleri geliştirirken aynı zamanda zırh sistemleri de geliştirebilmesinden geliyor. Bu sayede hızlı ve etkin çözümler oluşturabilen Roketsan, aynı zamanda inovasyona verdiği önemle de Altay Projesi için yüksek teknolojili malzemelerle daha etkili ve daha hafif zırh sistemleri geliştirmeyi başardı.

Altay Tankı Zırh Sistemi, Roketsan mühendislerince güncel tehditlere karşı geliştirilmiş yeni nesil hibrit bir zırh sistemi olarak öne çıkıyor.

Sistem içeriğinde bulunan ileri teknoloji zırh malzemeleri ve gelişmiş alt sistemler sayesinde yüksek seviyede koruma, minimum ağırlık ve hacim ile sağlanıyor.


Zırh sistemi, en az düzeye indirilmiş kenar köşe etkileri ve optimize edilmiş yerleşim sayesinde mürettebat bölmesi ve kritik altı sistemler için yüksek başarımda korumaya imkan tanırken, rakiplerine göre artırılmış çoklu vuruş dayanımına da sahip bulunuyor. Sistemin sahip olduğu açık mimari, yeni gelişebilecek tehdit senaryolarına göre güncellenmeye de olanak veriyor.

250 zırh seti için seri üretim hazırlığı

Roketsan halen zırh sistemlerinin seri üretime hazırlık faaliyetleri gerçekleştiriyor ve tankın Türk Silahlı Kuvvetlerindeki testlerinin tamamlanmasının ardından 250 zırh setinin teslimatını hedefliyor.

Altay tankının tüm konfigürasyonlarında kullanılabilecek bu zırh sistemindeki yeni nesil teknolojiler, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki diğer tanklara da uyarlanabilecek. Söz konusu teknolojilerin ilerleyen aşamada insansız kara araçlarında kullanımı da hedefleniyor.

250 zırh seti için seri üretim hazırlığı
250 zırh seti için seri üretim hazırlığı

BOREN ESTİTÜSÜ İLE ÖZEL SEKTÖR İŞBİRLİĞİNDE KURŞUN GEÇİRMEZ BOR KARBÜR ZIRH İMAL EDİLDİ

Bor karbür seramikleri çeliğe göre pahalıdır. Ülkemizde üretilen Bor Karbür zırh seramiklerinin %85’ini ihraç edilmektedir.Bor karbür zırh seramiklerinin pazar payı her geçen gün büyümekte, talep artmaktadır.


İstenilen özelliklerde geliştirilen zırh çözümleri ile özellikle yurtdışı pazarında rekabet gücü yüksek yeni bir ürün üretilmiştir. Borlu zırh üretiminde ülkemiz bilim adamları ve mühendisleri tarafından geliştirilen yüksek teknoloji kullanılmaktadır. Üretimi gerçekleştirilen zırh gerek yerli teknolojisi ve gerekse teknik özellikleri nedeniyle rekabet avantajına sahiptir.

Ülkemizin de aralarında olduğu 6-7 ülkede üretilebilen bor karbürlü zırhlar bir yandan yurtiçinde silahlı kuvvetler ve emniyet güçleri tarafından kullanılırken diğer yandan 10’u aşkın ülkeye ihraç edilmektedir. Aynı zamanda araçlar, helikopterler, tanklar gibi askeri araçlar, binalar bor karbür zırhlar ile zırhlanmaktadır.

BU ÜRÜN, ÜLKEMİZDE ÜRETİMİ GERÇEKLEŞTİRİLEN BOR KİMYASALLARINA 100 KATTAN FAZLA DEĞER KATMAKTADIR.

Gerek bor karbür üretimi gerekse borlu zırh seramiklerinin üretimi yüksek teknoloji gerektiren ve enerjinin yoğun kullanıldığı süreçleri içermektedir. Bora bilgi ve teknoloji eklenmesi sonucu ortaya çıkan bu ürün, ülkemizde üretilen bor kimyasalları üzerine 100 kattan fazla değer katmaktadır.

BORLU ZIRH ÜRETİMİNDE KULLANILAN FIRINLAR, PRESLER VE MAKİNALAR DA ANKARA, KONYA VE ESKİŞEHİR’ DE YAPILDI.

İleri teknoloji ile borlu zırhların seri üretiminin yapıldığı fabrikada kullanılan özel nitelikli makine, fırın ve presler de mühendislerimiz tarafından tasarlandı ve Ankara, Eskişehir ve Konya’da imal edildi.

BOR KARBÜR ÜRETİMİ DE ÜLKEMİZDE YAPILACAK.

Boren Enstitüsü  tarafından, üretilen bor karbür tozlarının zırh, yani balistik nitelikte olması amacıyla firmaya teknik destek sağlanmış olup ön deneme çalışmaları olumlu sonuçlar vermiştir. Ülkemizde kısa zamanda balistik nitelikte bor karbür üretilmesi planlanmaktadır. Bu tesislerde kullanılan bor karbür tozu ithal edilmektedir. Ancak Nevşehir’de bir firma tarafından bor karbür üretimine başlanmıştır.

Roketsan ALTAY Tankı’nın zırhı seri üretime geçiyor
Roketsan ALTAY Tankı’nın zırhı seri üretime geçiyor

SAVUNMA SANAYİİNDE ÖNEMLİ TEKNOLOJİK GELİŞME SAĞLANDI


Enstitümüz tarafından desteklenen proje kapsamında yerli bir teknoloji firması kurşun geçirmez bor karbür zırh üretmeyi başarmıştır. Bu sayede bor madeninin, savunma sanayisinde de kullanılmasının ülkemize büyük katma değer sağlaması ve uluslararası platformlarda Türk teknolojisine olan güvenin tescillenmesi beklenmektedir.

Üretilen bor karbür zırh seramiklerin Ar-Ge çalışmaları sonucu üretim maliyetlerinde %20’ye yakın tasarruf sağlanmıştır. Zırh çeliği ile karşılaştırıldığında, bor karbür seramikler %70 daha hafiftir. Bu nedenle ağırlığın çok önemli olduğu çelik yelek (balistik koruyucu yelek) ve helikopter imalatında yoğun olarak tercih edilmektedir.

Kaynak: Boren.gov.tr


Leave feedback about this