Raytheon Technologies, JPALS Teslimatını Tamamladı
Savunma Sanayii

Raytheon Technologies, JPALS Teslimatını Tamamladı

Raytheon Technologies, sözleşmesi yapılan 23 adet Müşterek Hassas Yaklaşma ve İniş Sistemi (Joint Precision Approach and Landing Systems / JPALS) düşük oranlı üretim biriminin tamamını Amerikan Donanmasına teslim etti.

Deniz durumu veya hava koşullarından bağımsız olarak uçakları taşıyıcılara ve amfibi saldırı gemilerine yönlendiren, güvenliği ve operasyonel kabiliyeti artıran yazılım tabanlı bir GPS navigasyon ve hassas yaklaşma iniş sistemi olan JPALS, F-35’e entegre edildi ve kısa bir süre önce Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri’ne satıldı.

Deniz Hava Sistemleri Komutanlığı’nda Deniz Hava Trafik Yönetim Sistemleri Program Yöneticisi olan Yüzbaşı Kevin Watkins, “Bu, JPALS ekibi için önemli bir dönüm noktası. Son on yılda askerlerimizin ve uluslararası ortaklarımızın ihtiyaç duyduğu bu kritik sistemleri geliştiren ve şimdi tamamen teslim eden yüzlerce ekip arkadaşımızın inanılmaz çabalarını vurguluyor. Bu ekip geçtiğimiz birkaç yıl boyunca birçok engelin üstesinden gelerek, ihtiyaç duyulan tüm yetenekleri zamanında ve uygun maliyetle sunmak için gerekli sonucu başarıyla elde etti.” dedi. 

Raytheon Technologies’in JPALS Program Yöneticisi Mark Maselli, “2019’daki sözleşmenin imzalanmasından bu yana ekibimiz, pilotların dünyanın her yerine güvenli ve başarılı bir şekilde iniş yapabilmelerini sağlamak için filonun taşıyıcılarını ve gemilerini JPALS ile donatmak üzere Donanma Hava Sistemleri Komutanlığı ile yakın bir şekilde çalıştı. Onların görevi bizim görevimiz oldu ve ekibimiz her bir sistemin müşteriye zamanında veya planlanandan önce teslim edilmesini sağlamaya kendini adadı.” dedi.

JPALS tüm Amerikan Donanması uçak gemileri ve amfibi hücum gemilerinin yanı sıra tüm F-35 uçaklarında konuşlandırıldı. Ayrıca JPALS iki uluslararası platformda da kullanılıyor. Bunlardan İngiltere Kraliyet Donanması’na ait HMS Queen Elizabeth ve İtalyan uçak gemisi olan ITS Cavour F-35 filolarında konuşlandırılıyor. 

JPALS’ın 2024 yılında JMSDF’nin JS Izumo gemisinde konuşlandırılması bekleniyor.

Leave feedback about this