Polonya’nın MiG-29 İhracatı Almanya’dan Hızlı Onay Aldı
Savunma Sanayii

Polonya’nın MiG-29 İhracatı Almanya’dan Hızlı Onay Aldı

Alman Savunma Bakanlığı dün Polonya’ya ait beş adet MiG-29 uçağının Ukrayna’ya yeniden ihraç edilmesini onayladı.

Berlin’deki savunma yetkilileri, Almanya’nın Ukrayna konusunda yavaş davrandığı yönündeki şöhretinden kurtulmaya hevesli olarak bu hızlı onayı göklere çıkardılar. Savunma Bakanı Boris Pistorius yaptığı açıklamada “Talep ancak bugün geldi” diyerek “Almanya’ya güvenilebileceğini” ilan etti.

Alman hükümeti bu uçakları 2003 yılında Polonya’ya verdi ve daha sonra başka ülkelere transfer edilmeleri için Berlin’in izninin gerektiği uyarısında bulundu.

C4defence’te de yer aldığı üzere Polonya Ukrayna’ya sekiz adet MiG-29 verdi, Slovakya ise dördü geçen ay olmak üzere 13 adet jet daha teslim etme sözü verdi. Avrupalı ve ABD’li yetkililer bu uçakların Kiev için Batılı uçaklardan daha kullanışlı olduğuna inanıyor çünkü Ukrayna kuvvetleri bu uçakları uçurma ve bakımını yapma konusunda deneyim sahibi.

Bazı NATO ülkeleri savaş sonrası bir Ukrayna hava kuvveti oluşturmak amacıyla Ukraynalı pilotları F-16’lar gibi daha modern uçaklarla eğitmeye başladı.

Polonya gazetesi, Polonya Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı Jacek Siewiera’nın Polonya’nın Almanya’dan aldığı MiG-29’ların yaklaşık 12 adedini hala kullandığını söylediğini aktardı.

Polonya’nın önümüzdeki MiG-29 hibesi, hava kuvvetleri ilk Güney Kore FA-50 hafif saldırı uçağının teslimatını beklerken yapılacak. 

Geçtiğimiz Eylül ayında Polonya, Sovyet yapımı uçaklarının yerini almak üzere bu tür 48 adet jet satın almak için iki anlaşma imzaladı. İlk 12 adet hafif taarruz uçağı bu yıl, 36 adet jet ise 2025-2028 yılları arasında tedarik edilecek. Buna ek olarak Polonya Hava Kuvvetleri 32 adet F-35 Lightning II savaş uçağı da alacak ve beşinci nesil jetlerin teslimatının 2024 yılında başlaması planlanıyor.

Leave feedback about this