Pentagon Avustralyalı Firmayı Seçti
Savunma Sanayii

Pentagon Avustralyalı Firmayı Seçti

ABD Savunma Bakanlığı, hipersonik teknolojileri test edebilecek yüksek hızlı bir hava aracı geliştirmek üzere Avustralyalı havacılık şirketi olan Hypersonix Launch Systems’i seçti.

Uçak, Hipersonik ve Yüksek Hızlı Havadan Test Yetenekleri (Hypersonic and High-Cadence Airborne Testing Capabilities) ya da HyCAT adı verilen bir Savunma İnovasyon Birimi (Defense Innovation Unit / DIU) programını destekleyecek. Teknolojiyi geleneksel olmayan şirketlerden askeri kullanıcılara ulaştırmak için çalışan kuruluş, hükümetin test altyapısı üzerindeki yükü hafifletmeye yardımcı olmak için Savunma Bakanlığı Test Kaynakları Yönetim Merkezi ve hipersonik direktörü ile ortaklık yapıyor.

DIU’nun uzay portföyünde bir Program Yöneticisi olan Binbaşı Ryan Weed 16 Mart’ta yaptığı açıklamada “Ticari şirketler yeniden kullanılabilir ve düşük maliyetli test araçlarına doğru ilerliyor. HyCAT projesi hipersonik alanı sadece füzeler ve silahlar için değil, uçaklar için de bir yer olarak görme konusunda bir paradigma değişikliğini temsil ediyor.” dedi.

Hypersonix tarafından geliştirilen ve DART AE olarak adlandırılan uçak, yüksek hızlı platformları, bileşenleri, sensörleri ve iletişim ve kontrol sistemlerini test edecek. Şirkete göre DART AE, hidrojen yakıtlı bir scramjet motoruyla çalışıyor ve Mach 7’ye kadar hızlarda uçabiliyor. Uçağın ilk kez 2024 yılının başlarında uçması planlanıyor ve HyCAT testlerinin önümüzdeki 12-18 ay içinde başlaması bekleniyor.

DIU bu hafta Kaliforniya merkezli Fenix Space ile ikinci bir HyCAT anlaşması imzaladığını duyurdu. Ne DIU ne de Fenix sözleşmenin değeri hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

DIU, “Bu prototip testlerinden elde edilen veriler ve analizler, potansiyel silah sistemi konseptlerinin, teknolojilerinin ve görev setlerinin değerlendirilmesini hızlandıracaktır” dedi.

Leave feedback about this