Norveç Leopard 2A7 Tankı Sipariş Etti
Savunma Sanayii

Norveç Leopard 2A7 Tankı Sipariş Etti

Rheinmetall, önemli bir sipariş aldı. Norveç Savunma Malzeme Ajansı (Norwegian Defence Estates Agency / NDMA) 17 Şubat 2023 tarihinde Krauss-Maffei Wegmann (KMW) ile Norveç silahlı kuvvetlerine Leopard 2 ana muharebe tankının en son versiyonu olan A7 NOR’dan 54 adet tedarik etmek üzere sözleşme imzaladı. Ayrıca 18 adet tank için de opsiyon mevcut.

Düsseldorf merkezli teknoloji şirketi Rheinmetall, KMW’nin alt yüklenicisi olarak kilit bileşenleri tedarik etmekle görevlendirildi. Bunlar arasında tankın 120mm L55A1 ana silahı, atış kontrol teknolojisi ve sensör takımının parçaları yer alıyor.

Rheinmetall için siparişin toplam değeri 129 milyon Euro’ya ulaşıyor. Norveç’in ilave Leopard 2 tankı tedarik etme opsiyonunu kullanması halinde siparişin değeri 44 milyon Euro daha artacak.

Leopard 2 için tank silahları, atış kontrol teknolojisi ve sensörler yaklaşık dört yıllık bir süre zarfında KMW’ye teslim edilecek.

Tankların KMW’de tamamlanıp devreye alınmasının ardından araçlar Norveç tedarik kurumu NDMA’ya devredilecek. 

Bu sipariş, Rheinmetall’in savaş araçları için temel bileşenlerin geliştirilmesi ve üretilmesindeki eşsiz uzmanlığının altını çiziyor. KMW’nin bir alt yüklenicisi olarak Rheinmetall, Norveç 2 NOR programı öncesinde Leopard 2A5, A6 ve A7 ana muharebe tanklarının teslimatında yer almıştı.

C4Defence’te de yer aldığı üzere geçtiğimiz aylarda Norveç, Leopard 2A7 alacağını duyurmuştu. Norveç’in 2001 yılında Hollanda’dan satın aldığı 52 Leopard’ın sadece 36’sı halen hizmette. Norveç, ana muharebe tankı olarak Leopard tankı kullanıyor. 

Leave feedback about this