Northrop Grumman SBIRS GEO-6 Görev Yükü Fırlatıldı
Savunma Sanayii

Northrop Grumman SBIRS GEO-6 Görev Yükü Fırlatıldı

Northrop Grumman, ABD Uzay Kuvvetleri’nin Uzay Tabanlı Kızılötesi Sistemi Geosenkron Dünya Yörüngesi (Space Based Infrared System Geosynchronous Earth Orbit / SBIRS GEO)-6 program serisindeki altıncı ve son görevi için füze uyarı uydusunun başarılı bir şekilde konuşlandırılmasında önemli bir rol oynadı.

Ana yüklenici Lockheed Martin ile birlikte çalışan Northrop Grumman, bugün United Launch Alliance Atlas V ile fırlatılan güçlü tarama ve gören kızılötesi gözetleme sensörleriyle donatılmış görev yükünü tasarladı ve üretti. SBIRS GEO-6, ABD Uzay Kuvvetleri’nin füze uyarısı, füze savunması, savaş alanı farkındalığı ve teknik istihbarat alanlarını destekleyen uydu takımyıldızına katılıyor.

Northrop Grumman, görev yüküne ek olarak Atlas V fırlatma aracına itici güç, temel kompozit yapılar ve diğer kritik bileşenler sağladı. İki adet Northrop Grumman 63 inç çaplı Grafit Epoksi Motor (Graphite Epoxy Motors / GEM 63) katı roket güçlendiricisi, Atlas V fırlatma aracının kaldırma kapasitesini artırmak ve roketin faydalı yükleri istenen yörüngelere yerleştirme yeteneğini desteklemek için fırlatma sırasında ek itme gücü sağladı.

Northrop Grumman Stratejik Güç Programları Başkan Yardımcısı Aaron Dann, “Northrop Grumman’ın faydalı yükleri ve bileşenleri, orduya savaşçılarımız ve müttefiklerimiz için kritik füze uyarı yetenekleri sağlıyor. SBIRS GEO-6’nın fırlatılması, Northrop Grumman’ın 2011’deki ilk görevinden itibaren dahil olduğu bu programdaki gurur verici bir mirasın sonunu işaret ediyor ve füze izleme ve savunma mimarisini desteklemede devam eden liderliğimizi gösteriyor.” dedi. 

Leave feedback about this