NATO İlave Airbus A330 MRTT Siparişi Verdi
Savunma Sanayii

NATO İlave Airbus A330 MRTT Siparişi Verdi

NATO Destek ve Tedarik Ajansı (NATO Support and Procurement Agency / NSPA) ilave Airbus A330 Çok Rollü Tanker Taşıyıcı (Multi-Role Tanker Transport / MRTT) sipariş ederek Çok Uluslu MRTT Filosunu (Multinational MRTT Fleet / MMF) 10 adet uçağa çıkardı.

Duyuru, Belçika’nın programdaki saat sayısını yılda ilave 1.100 uçuş saati ile arttırma kararının ardından geldi. MMF altı katılımcı ülkeye stratejik nakliye, havadan havaya yakıt ikmali ve tıbbi tahliye kabiliyetleri sağlıyor. Bu ülkeler; Belçika, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Lüksemburg, Hollanda ve Norveç. Ülkeler, yıllık ulusal uçuş saati taahhütlerine göre maliyetleri orantılı olarak paylaşmalarını sağlayan mutabakat zaptını imzaladılar.

Airbus Defence and Space Askeri Hava Sistemleri Başkanı Jean Brice Dumont, “2020’de ilk uçağın gelişinden ve özellikle Ukrayna’daki savaşın başlangıcından bu yana, MMF Avrupa egemenliğini koruyor ve çok amaçlı bir tanker olarak yeteneklerini gösteriyor. Bu yeni siparişle birlikte NSPA, daha önce sözleşmeye bağlanan dokuz uçağın ötesinde talep ettiği dört opsiyonel MRTT’den birini almış oldu ve bu da müşteri memnuniyetinin düzeyini gösteriyor.” dedi.

Programın başarısı NATO, katılımcı ülkeler ve endüstri arasındaki iş birliğine dayanıyor. Program aynı zamanda ulusların nasıl iş birliği yapabilecekleri, kaynakları nasıl bir araya getirip paylaşabilecekleri ve son teknoloji ürünü yeteneklere nasıl sürekli erişim sağlayabilecekleri konusunda da bir örnek teşkil ediyor.

Henüz teslim edilmemiş olan iki adet tankerin 2024 yılında hizmete girmesi beklenirken, bu yeni uçak 2026 yılının sonunda gelecek. 

Leave feedback about this