NASA’nın Mars aracının başı taşlarla dertte
Teknoloji

NASA’nın Mars aracının başı taşlarla dertte

NASA’nın Mars yüzeyini araştıran Perseverance aracı, tekerleklerine takılan taşlar nedeniyle zor durumda kaldı.

NASA'nın Mars aracının başı taşlarla dertte

NASA’nın geliştirdiği Perseverance (Azim) aracı, 30 Temmuz 2020 tarihinde fırlatılmış ve 18 Şubat 2021 gecesi kızıl gezegendeki Jezero Krateri’ne inmişti.

Mars’taki jeolojik süreçleri, yaşanabilirliği, Mars’ta daha önce hayat olup olmadığını ve biyolojik izleri araştıran Perseverance, kaya örneklerini topluyor.

Tekerleklerine takılan taşlar sorun yaratıyor

NASA’nın Mars yüzeyini araştıran Perseverance aracı, tekerleklerine takılan taşlar nedeniyle zor durumda.

2022’nin başlarında ön tekerleğine sıkışan taşla hala yolculuk yapan aracın, şimdi de sağ ön tekerleğine büyük bir taş sıkıştı.

Yüzey araştırma aracının üzerine alçaktan monte edilmiş sol ve sağ tehlike önleme kameraları, ön tekerleklerdeki her iki kayanın görüntüsünü yakalamayı başardı.

Öte yandan, söz konusu taşların sayısının artması, aracın gelecekte görev yapmasını zorlaştırabilir.

Perseverance, Mars yüzeyinde düzenli olarak yaptığı seyahatlerle bulabildiği her küçük parçayı topluyor ve bunları saklamak için numune tüplerine yerleştiriyor. NASA, bu numuneleri 2030 yılında Dünya’ya getirmek üzere planlamalar yapıyor.

Kimyasal analizörü, 20 kamerası, örnek toplamak için kaya matkabı, robotik bir “eli” ve bir minik helikopteri olan Perseverance’ın, keşif faaliyeti için Mars’ta 2 yıl kalması planlanıyor.

Leave feedback about this