NASA’nın Crew 6 astronotları uzaya fırlatıldı
Teknoloji

NASA’nın Crew 6 astronotları uzaya fırlatıldı

ABD’de bulunan Kennedy Uzay Merkezi’nden Uluslararası Uzay İstasyonu’na yolculuk için hazırlık yapan Crew 6 ekibi yerlerini aldı. Astronotları taşıyan roket, ateşlendi.

Bilim insanları ve astronotlar, Uluslararası Uzay İstasyonu sayesinde yıllardır uzayda çeşitli deneyler ve araştırmalar gerçekleştiriyor.

1998 yılında yapımına başlanan istasyon, astronot Bill Shepherd ve Rus kozmonotlar Sergei Krikalev ile Yuri Gidzenko’nun 2 Kasım 2000’de fırlatılmasıyla resmen göreve başlamıştı.

NASA, Crew 6 astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na altı aylık bir sefer için SpaceX üretimi Falcon 9 roket ile fırlatılması için, ABD’nin Floriada eyaletinde bulunan Kennedy Uzay İstasyonu’nda hazırlıklar tamamlandı.

Rus kozmonot Andrey Fedyaev (solda), NASA astronotları Warren Hoburg (sol 2) ile Stephen Bowen (sağ) ve Birleşik Arap Emirlikleri astronotu Sultan Al Neyadi (sol 3) SpaceX Falcon 9 Crew-6’nın fırlatılması öncesinde Kennedy Uzay Merkezi’ndeki 39A numaralı piste geçmeden Neil A. Armstrong Operasyon ve Kontrol Binası’ndan çıkarken görüntülendi.

Uzaya fırlatıldılar

Geçtiğimiz günlerde yerel saatle 01:45’te fırlatılması planlanan SpaceX Falcon 9 roketinin fırlatılışı yer sisteminde bulunan bir teknik aksaklık sebebiyle ertelendi.

Aksaklığın giderilmesi sonrası yeniden harekete geçen ekip, bu kez uzaya fırlatıldı.

Yeni Haber Başlığı
Yeni Haber Başlığı
Yeni Haber Başlığı
Yeni Haber Başlığı

Leave feedback about this