MİLDEN (Milli Denizaltı) Projesi son durum
Savunma Sanayii

MİLDEN (Milli Denizaltı) Projesi son durum


2015’te Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında yüksek yerli katlı payı ile Type-214TN (Reis) sınıfı denizaltıların yapımına başlayan Türkiye, Haziran 2017’de MİLDEN (Milli Denizaltı) Çalıştayı düzenleyerek ileride gerçekleştirilecek tasarımı tamamen Türkiye’ye ait çok yüksek yerli katkı payına sahip denizaltı üretimini analiz etti

Reis sınıfı 6 denizaltı ile 2025’te yapımına başlanıp 2030’lu yılların başında hizmete alınması planlanan milli denizaltı, Türk donanmasının gücüne güç katacak.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığınca yürütülen yeni tip denizaltı projesi kapsamında üretilecek denizaltıların inşası, Kocaeli’deki Gölcük Tersane Komutanlığında tüm hızla devam ediyor.


Havadan bağımsız tahrik sistemi sayesinde haftalarca su altında gizlilik içinde harekat yapabilme özelliğiyle Türk Deniz Kuvvetlerinin mavi sulardaki en önemli unsurlarından biri olacak Reis sınıfı denizaltılar, birçok tipte torpido, füze atabilme ve mayın dökebilme özellikleriyle dikkati çekiyor.

Su altı, su üstü ve kara hedeflerine karşı silahlarla donatılacak denizaltıların 2027 yılına kadar Deniz Kuvvetleri Komutanlığına kazandırılması hedefleniyor.

MİLDEN (Milli Denizaltı) Projesi son durum
MİLDEN (Milli Denizaltı) Projesi son durum

MİLDEN Projesi’nde ön tasarım aşamasına geçildi

Türk Deniz Kuvvetlerinin yerli ve milli imkanlarla üretilmiş denizaltılarla güçlendirilmesi amacıyla başlatılan Milli Denizaltı (MİLDEN) Projesi’nde de ana ve yardımcı sistemlerin detaylandırıldığı ön tasarım aşamasına geçildi.


2022 yılı başında MİLDEN’in konsept ve kavramsal tasarımları tamamlandı ve ileri dizayn aşamasına geçildi. Ağustos 2022 itibariyle Proje Ofisi’nde 23’ü mühendis, 5’i teknik ressam 28 personel görev yapmaktadır. Proje’nin ilerlemesiyle personel sayısında da artış olacaktır.

Gölcük Tersanesi’nde milli denizaltı için kurulan ve şimdilik 28 personelin görev yaptığı Dizayn Proje Ofisi’nde çalışmalar hummalı şekilde devam ediyor. Ön tasarım çalışmaları kapsamında platformda yer alacak ana ve yardımcı sistemlerin tasarımları detaylandırılıyor.

Türkiye, halihazırda Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda 6 adet Type-214TN tipi Reis Sınıfı Denizaltının inşa faaliyetlerini sürdürüyor. Almanya ile ortaklaşa yürütülen Yeni Tip Denizaltı Projesi’nin ardından Türkiye, MİLDEN Projesi kapsamında kendi milli denizaltılarını inşa etmeyi hedefliyor.


Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; MİLDEN Projesi kapsamında ‘Test Bloğu’nun inşa edilmesi faaliyetlerine 2023 yılında, inşa faaliyetlerine ise 2025 yılı içerisinde başlanılması planlanıyor. İlk MİLDEN Denizaltısının, 2030’dan önce Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi bekleniyor.

MİLDEN “En kısa sürede donanmamıza teslim etmek istiyoruz”

Gölcük Tersanesi Komutanı Tuğamiral Mustafa Saygılı, AA muhabirine, daha önce yapılanlara göre büyük ve platform bazında ilave imkan ve kabiliyetlere sahip olacak yeni tip denizaltı projesiyle ilgili heyecan duyduklarını söyledi.

MİLDEN "En kısa sürede donanmamıza teslim etmek istiyoruz"
MİLDEN “En kısa sürede donanmamıza teslim etmek istiyoruz”

Projenin fiili olarak 2015’te başladığını anımsatan Saygılı, “Birinci denizaltımızın şu anda liman kabul testleri devam ediyor, yıl sonuna kadar da donanmamıza teslim etmeyi hedefliyoruz. Yine mayısta projenin ikinci denizaltısını yüzer havuza çekmiştik. Üçüncü denizaltının da inşa faaliyetleri hızla devam ediyor. Şu anda Gölcük Tersanesi Komutanlığında aslında projenin kapsadığı 6 denizaltının da inşası bir bütün olarak devam ediyor. Allah’ın izniyle en kısa zamanda denizaltılarımızın inşasını yaparak donanmamıza teslim etmek istiyoruz.” diye konuştu.

Saygılı, en büyük hayallerinin milli denizaltıyı yapmak olduğunu vurgulayarak, şu anda bununla ilgili ciddi dizayn faaliyetinde bulunduklarını kaydetti.


İlgili konsept dizaynını, kavramsal tasarımı tamamladıklarını anlatan Saygılı, “Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız tarafından da 2022’nin başında onaylandı. Şu anda ön dizayn dediğimiz daha ileri dizayn safhasında devam ediyoruz. Kısmetse 2025 yılında milli denizaltımızın inşasına başlayarak 2030’lu yılların başında teslim etmeyi planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

“MİLDEN, fazla silah yüküne sahip olup uzun süre su altında kalabilecek”

Milli Denizaltı Dizayn Proje Ofisi Platform Sistemleri Dizayn Başmühendisi Albay İzzet Emre Afacan da Türkiye’nin MİLDEN Projesi ile denizaltı tasarım kabiliyeti kazanacağına dikkati çekti.

Ofiste halihazırda 23’ü mühendis, 5’i teknik ressam 28 personelin görev yaptığını, proje aşamalarına göre bu sayının artacağını kaydeden Afacan, denizaltı tasarım sürecinin konsept, ön, kontrol ve detay tasarım aşamalarından oluştuğunu söyledi.

Ön tasarım faaliyetleri kapsamında ana ve yardımcı sistemlerin tasarımının detaylandırıldığını belirten Afacan, “Muhtelif sistemler için yerli ve yabancı firmalarla irtibata geçilmekte, tasarım hesapları ve denizaltının ana boyutları, denizaltı tasarım döngüsü içerisinde güncellenmektedir.” diye konuştu.

Albay Afacan, MİLDEN prototipi için 2025 başında ilk kaynağın yapılarak inşaya başlanmasının, inşa, test ve tecrübe faaliyetlerinin 2031 yılı sonunda tamamlanmasının hedeflendiğini anlatarak, şu bilgileri paylaştı:

"MİLDEN, fazla silah yüküne sahip olup uzun süre su altında kalabilecek"
“MİLDEN, fazla silah yüküne sahip olup uzun süre su altında kalabilecek”

“MİLDEN, yaklaşık 2 bin 700 ton deplasmana, 80 metre üzerinde boya ve havadan bağımsız tahrik sistemine sahip dizel-elektrik bir denizaltı olarak tasarlanmaktadır. Deniz Kuvvetlerimizin gelecekteki harekat ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlanan MİLDEN, sahip olacağı yerli ve milli imkanlarla geliştirilmiş silah, sistemler ve sensör ile mevcut denizaltılarımıza kıyasla daha uzun süre su altında kalabilecek, daha fazla silah yüküne sahip olacak ve daha derinde harekat icra edebilecektir.”

Öte yandan MİLDEN’in, Türk Donanması envanterinde ‘Dikey Atım Sistemi’ne sahip ilk denizaltı olacağı tahmin ediliyor.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan halihazırda bütün denizaltılar (Ay, Gür ve Preveze Sınıfı), Alman tasarımlıdır. Reis Sınıfı Denizaltılar da Alman tasarımındadırlar. MİLDEN Projesi kapsamında Türkiye, tıpkı MİLGEM Programı’nda olduğu gibi kendi muharip deniz platformlarını inşa edecektir.

İlginizi çekebilir→ Lockheed Martin’den üretim kararı: Tam tamına 32 adet F-35 onlar için geliyor! Tarih resmen belli oldu

Milli Denizaltı (MİLDEN) Özellikleri:

  • Uzunluk: + 80 metre
  • Deplasman: + 2700 ton
  • havadan bağımsız tahrik sistemine sahip dizel-elektrik bir denizaltı

Leave feedback about this