Meltem -3 Projesinde Son Teslim Gerçekleşti
Savunma Sanayii

Meltem -3 Projesinde Son Teslim Gerçekleşti

Meltem -3 Projesi kapsamında geliştirilen  6’ncı Deniz Karakol Uçağı, dün düzenlenen bir törenle Deniz Kuvvetleri envanterindeki yerini aldı.

Leonardo projenin ana yükleniciliğini, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ise alt yükleniciliğini yürütüyor.  Meltem -3 projesi Leonardo ile TUSAŞ  arasında sözleşmesi Temmuz 2012’de imzalandı ve proje 6 adet ATR72-600 uçağının Deniz Karakol Uçağına dönüştürülmesini kapsıyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yapılan duyuruda, “Meltem-3 Projesi kapsamında 6’ncı P-72 deniz karakol uçağı, 07 Nisan 2023 tarihinde Deniz Hava Komutanlığı Kartepe/Kocaeli’de yapılan törenle hizmete girdi. Deniz Kuvvetlerimize hayırlı olsun.” ifadeleri yer aldı.

Proje kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığına yapılan ilk uçak teslimi 14 Aralık 2020’de gerçekleşti. 7 Nisan 2023’te yapılan son teslim töreninin ardından Meltem -3 Projesi başarıyla tamamlandı.

Programda, detay parça üretimi, uçak modifikasyonu (yapısal ve elektriksel tadilatı ile sistem testleri), malzeme tedariki, yer ve uçuş testleri desteği ve Entegre Lojistik Destek (proses sertifikasyon ve eğitim planı hazırlama, uçakların periyodik bakımı) aktiviteleri TUSAŞ tarafından gerçekleştiriliyor.

Leave feedback about this