Mars’a gitmek için geri sayım başladı! Starship roketi yörünge testine hazır
Teknoloji

Mars’a gitmek için geri sayım başladı! Starship roketi yörünge testine hazır

SpaceX, en güçlü roket sistemi Starship’in ilk yörünge test uçuşunu yakında gerçekleştirecek. Elon Musk’a göre roketin patlama ihtimali yüksek.

Mars'a gitmek için geri sayım başladı! Starship roketi yörünge testine hazır

ensonhaber.com

Starship, fırlatılmadan önce birçok test aşamasından geçecek. Şirket bu testleri, Starship’in “SN” serisi prototip sürümleriyle gerçekleştiriyor.

Daha önceki fırlatma testlerinde 4 kez patlayan Starship prototipleri, son yapılan denemede işe başarıyla fırlatılmış ve yere inmişti.

İlk yörünge testi için geri sayım

SpaceX, en güçlü roket sistemi Starship’in ilk yörünge test uçuşunu yakında gerçekleştirecek.

SpaceX, önümüzdeki hafta bir fırlatma provası yapmayı ve bir hafta sonra da ilk yörünge testini gerçekleştirmeyi planlıyor.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), Starship için geçici olarak 17 Nisan’da bir fırlatma penceresi belirledi. Ancak FAA’nın, Starship’in yasal olarak uçabilmesi için SpaceX’e henüz bir fırlatma lisansı vermediği söyleniyor.

Daha önce ilk yörünge test uçuşu için nisan ayını işaret eden Musk, bu görevin çok zor olduğunu ve yörüngeye ulaşma ihtimalinin yüzde 50 olduğunu söylemişti.

Ünlü milyarder, yıl sonuna kadar gerçekleştirilecek testler sonucunda bu oranın yüzde 80’lere çıkacağını belirtiyor.

Elon Musk, daha yüksek teknolojiye sahip 33 motorlu Starship roketini, uzaya uydu ve insan göndermek amacıyla kullanmayı hedefliyor.

Starship’in testlerinin başarılı bir şekilde sonuçlanması, NASA’nın 2025’ten önce gerçekleşecek Ay ve Mars görevlerinin yolunu da açacak.

Araç, NASA’nın önerdiği Ay üssünün inşasına yardımcı olmak için Ay’a malzeme taşımak için de kullanılabilecek.

Leave feedback about this