MARLIN SİDA, KUZGUN-KY Atışı Gerçekleştirdi
Savunma Sanayii

MARLIN SİDA, KUZGUN-KY Atışı Gerçekleştirdi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı için Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN ve SEFİNE Tersanesi iş ortaklığı arasında yapılan sözleşme kapsamında geliştirilen MARLIN Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA), bir adım daha attı.

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen KUZGUN-KY (Katı Yakıtlı) Seyir Füzesi, MARLIN’den gerçekleştirilen balistik bir atış ile başarılı bir şekilde test edildi. Savunma Sanayii Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yetkililerinin katıldığı atışlarda, Kuzgun-KY Seyir Füzesi, Görev Kontrol İstasyonu kabiliyeti ile uzaktan kontrolle başarılı bir şekilde ateşlendi.

Gelişmeyi T.C. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Paylaşımda, “İnsansız deniz araçlarımıza yeni kabiliyetler kazandırmayı sürdürüyoruz.  MARLİN’den katı yakıtlı KUZGUN Seyir Füzesinin atışıyla bir SİDA’dan ilk defa güdümlü mühimmat atışı gerçekleşti.  Bu alanda da en ileri seviyeye gitmeye kararlıyız!” ifadeleri yer aldı.

MARLIN SİDA’nın otonom, keşif- istihbarat, su üstü harbi, sualtı harbi, üs/liman/kritik tesis ve yüksek değerli yüzen platformların korunması gibi görevlerde kullanılması planlanıyor.

MARLIN SİDA, ASELSAN tarafından geliştirilen elektro-optik, haberleşme, seyrüsefer sensörleri ve otonomi-görev bilgisayarları ile donatılmasının yanı sıra, platform üstüne entegre edilmiş ASELSAN özgün elektronik harp süiti ile dünyada elektronik harp kabiliyetine sahip ilk insansız su üstü aracı olarak da öne çıkıyor. Bu konfigürasyonu ile MARLIN SİDA, Türkiye’yi NATO’da temsil eden ilk insansız su üstü aracı olma özelliğini taşıyor.

MARLIN, yeni nesil güdüm ve etkin harp başlığı özelliklerine sahip orta menzilli stratejik bir mühimmat olan KUZGUN-KY entegrasyonu ile ateş gücü ve harp etkinliği yeteneğini bir üst seviyeye taşıdı. 

Leave feedback about this