Lockheed Martin 5G Ağında Bakım Yeteneklerini Gösterdi
Savunma Sanayii

Lockheed Martin 5G Ağında Bakım Yeteneklerini Gösterdi

Lockheed Martin, ABD Savunma Bakanlığı’nın 5G uçuş hattı ekosistemiyle uyumlu analitik odaklı bakım yeteneklerini başarıyla sergiledi. Bu adım, hizmet üyelerini uçak hazırlığını iyileştirmek ve maliyetleri azaltmak için gerçek zamanlı, eyleme geçirilebilir bilgilerle donatmaya yönelik kritik bir adım.

Amerikan Ordusu ve ABD Hava Kuvvetleri yetkililere yapılan sunumda 5G Hazırlık için Ağ Destekli Analitik girişimini (Network-enabled Analytics for Readiness / NeAR), 5G iletişim teknolojisinin ve gelişmiş analitiğin çeşitli hava taşıtlarının bakım yükünü en aza indirdiğini gösterdi. NeAR, Savunma Bakanlığı Araştırma ve Mühendislik Müsteşarlığı’nın (Office of the Under Secretary of Defense for Research and Engineering  / OUSD R&E) FutureG girişiminin bir parçası.

Uçak yere indikten sonra NeAR uygulaması bakım görevlilerine ve teknik uzmanlara eksiksiz uçuş veri kayıtları ve yapay zeka güdümlü öngörücü bakım ve sensör veri analitiği sağlıyor. Bu teknolojiyi taşınabilir cihazlarla entegre eden Lockheed Martin, daha hızlı karar vermeyi kolaylaştırmak için bu yetenekleri uçuş hattındaki hizmet üyelerinin kullanımına verdi. 

Bu gösteriler Lockheed Martin’in geleceğin 5G özellikli uçuş hattını geliştirme çalışmalarına dayanıyor. Ağustos ayında mühendisler 5G teknolojilerinin bakım analizi için yüksek hızlı, güvenli veri aktarımını mümkün kılabileceğini gösterdi. NeAR, uçaktan yakalandıktan sonra verilerle neler yapılabileceğini ortaya koyuyor. Bununla beraber bu teknoloji, veri talepleri ile veri teslimi arasındaki mesafeyi ve gecikme süresini azaltan çok erişimli uç bilişimden yararlanıyor.

Lockheed Martin Rotary ve Görev Sistemleri Kara ve Deniz Çözümleri Başkan Yardımcısı Reeves Valentine, “Bu kavram kanıtı, analitik araçlarımızın ölçeklenebilir ve birden fazla platformda taşınabilir olduğunu ve bakımın uygunluk hızında iyileştirilebileceğini gösterdi. Bu akıllı sorun giderme uygulamaları, geleceğin 5G.MIL® ekosistemiyle uyumludur ve müşterilerimizi hazır olmanın ötesinde tutmak için 21. Yüzyıl Güvenliği çabalarımızla uyumlu.” dedi. 

OUSD(R&E) FutureG & 5G ofisinde Kullanımı Hızlandırma Prototipleme ve Deneme Direktörü Deb Stanislawski ise “Daha geniş bir OUSD(R&E) 5G kabiliyetinin parçası olarak NeAR’ın başarısı, Savaş Savaşçısı için 5G geliştirmelerini gösterirken aynı zamanda Pearl Harbor-Hickam Ortak Üssü’nde 5G ve ötesinde daha fazla araştırma ve geliştirme için uygun alanları belirleyecek deneyleri mümkün kılacaktır” dedi.

Leave feedback about this