Kuzey Kore, Yeni Tip Balistik Füze Ateşledi
Savunma Sanayii

Kuzey Kore, Yeni Tip Balistik Füze Ateşledi

Güney Kore ordusu, Kuzey Kore’nin bugün muhtemelen gelişmiş katı yakıt kullanmış olabilecek “yeni tip” bir balistik füze ateşlediğini söyledi. Güney Kore’ye göre bu ateşleme Kuzey Kore’nin yasaklı silah programları için potansiyel bir teknik atılımı temsil ediyor.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı AFP’ye yaptığı açıklamada “Kuzey Kore muhtemelen katı yakıt kullanan yeni tip bir balistik füze ateşlemiş görünüyor” dedi. Kuzey Kore’nin bilinen tüm kıtalararası balistik füzeleri sıvı yakıtlı ve karadan ya da denizaltılardan fırlatılabilen katı yakıtlı kıtalar arası balistik füzeler (intercontinental ballistic missile / ICBM) uzun zamandır Kim Jong Un’un istek listesinin başında yer alıyor. Bu tür füzelerin depolanması ve taşınması daha kolay, fırlatmaya hazırlanması daha istikrarlı ve daha hızlı. Dolayısıyla önceden tespit edilip imha edilmesi daha zor. 

Güney Kore ordusu bugün yaptığı açıklamada Kuzey Kore bölgesinden fırlatılan ve 1,000 km uçan bir “orta menzilli ya da daha uzun” balistik füze tespit ettiklerini açıkladı. Kuzey Hokkaido bölgesi sakinlerine kısa süreliğine sığınak arama uyarısı yapan Japonya, füzenin ülke topraklarına düşmediğini ve bölge sakinleri için bir tehdit oluşturmadığını söyledi. 

Füze denemesi, bu yıl içinde kıtalararası balistik füzelerinden birkaçını ateşleyen Kuzey Kore tarafından gerçekleştirilen bir füze ateşlemesinin sonuncusu. Güney Kore salı günü ayrıca, Kuzey Kore’nin geçen hafta Güney Kore ile telefon hattı temasını kesmesinin ardından Kuzey Kore’yi “sorumsuz” olmakla suçladı. Güney Kore’nin birleşme bakanlığına göre Kuzey Kore, Cuma gününden bu yana askeri bir telefon hattı ve Koreler arası bir irtibat kanalı aracılığıyla günde iki kez yapılan aramalara cevap vermedi. 

Güney Kore’deki Ewha Üniversitesi profesörlerinden Leif-Eric Easley, ” Kuzey Kore’nin provokasyonları ABD-Güney Kore savunma tatbikatlarını protesto etmesinin ötesinde de devam ediyor çünkü Kim Jong Un nükleer teslimat kabiliyetlerini göstermeyi henüz bitirmedi. Ancak Kuzey Korelilerin kelimenin tam anlamıyla telefonlara cevap vermemesi, yardım hatlarının ve diplomasinin eksikliği istenmeyen tırmanma riskini arttırıyor.” dedi.

Leave feedback about this