Kuzey Kore Balistik Füze Ateşledi
Savunma Sanayii

Kuzey Kore Balistik Füze Ateşledi

Seul ordusu, Kuzey Kore’nin dün kısa menzilli bir balistik füze ateşlediğini ve bunun Güney Kore ve ABD’nin büyük askeri tatbikatlar düzenlediği bir haftada dördüncü güç gösterisi olduğunu söyledi. 

Güney Kore ve ABD şu anda Freedom Shield olarak bilinen ve son beş yılın en büyük tatbikatı olan 11 günlük ortak tatbikatın ortasındalar. Kuzey Kore bu tür tatbikatları işgal provası olarak görüyor ve karşılık olarak “ezici” bir eylemde bulunacağı konusunda defalarca uyarıda bulundu. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Japon Denizi olarak da bilinen su kütlesine atıfta bulunarak “Ordumuz, Kuzey Pyongan eyaletindeki Tongchang-ri bölgesinden saat 11:05’te Doğu Denizi’ne doğru ateşlenen bir kısa menzilli balistik füze tespit etti. Ordumuz ABD ile yakın iş birliği içinde tam hazırlık pozisyonunu sürdürüyor” dedi. 

Perşembe günü Pyongyang en büyük ve en güçlü kıtalararası balistik füzesi (intercontinental ballistic missile / ICBM). Kuzey’in devlet tarafından işletilen Kore Merkez Haber Ajansı (Korean Central News Agency / KCNA), ICBM fırlatımını devam eden “çılgınca” ABD-Güney Kore tatbikatlarına bir yanıt olarak nitelendirdi. Analistler daha önce Kuzey Kore’nin tatbikatları daha fazla füze fırlatmak ve hatta belki de bir nükleer deneme yapmak için bahane olarak kullanacağını söylemişlerdi. Cumartesi günü KCNA, müttefiklerin ortak tatbikatlarının “affedilemez kırmızı çizgiye yaklaştığını” söyledi. Perşembe günü ICBM’nin ateşlenmesinden sadece saatler sonra Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, 12 yıl sonra taraflar arasında yapılacak ilk tam kapsamlı liderler zirvesi için Japonya’ya gitti. 

Leave feedback about this