KIZILELMA ve MMU için kritik ürün! TOYGUN geliyor
Savunma Sanayii

KIZILELMA ve MMU için kritik ürün! TOYGUN geliyor


ASELSAN, insanlı ve insansız muharip uçaklar için TOYGUN Entegre Elektro Optik Sensör Sistemi’ni geliştiriyor. Bilindiği üzere Milli Muharip Uçak ve KIZILELMA MİUS’ta entegre elektro optik sistemlerinin kullanılması planlanıyor.

F-35 gibi 5. nesil çok rollü savaş uçaklarında kullanılmasıyla bilinen entegre elektro optik sistemleri, yüksek performansları ve farklı görevlerde kullanılabilmeleri itibariyle yeni nesil muharip platformlar için kritik bir bileşen olarak ele alınabilir.

KIZILELMA ve MMU için kritik ürün! TOYGUN geliyor
KIZILELMA ve MMU için kritik ürün! TOYGUN geliyor

Türk savunma sanayisi tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemleri, hava platformlarının etkin şekilde görev yapmasını sağlıyor.


ASELSAN, 1990’lardan bu yana hava platformuna entegre edilen elektro-optik sistemlerin geliştirilmesine ve üretimine yönelik çalışmalar yürütüyor.

ASELSAN’ın ürün gamındaki hava elektro-optik sistemlerden CATS ve ASELPOD yüksek adetlerle seri üretim rakamlarına ulaştı ve bunlar sahada aktif olarak kullanılıyor.

Dünya gündeminden düşmeyen ve oyun değiştirici etkiye sahip milli İHA’ların elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi olan CATS’in seri üretimleri geçen yıl devam etti ve 200 bin saatten fazla uçuş görevi gerçekleştirildi.

MMU VE KIZILELMA İÇİN TOYGUN


TOYGUN, MWIR bandında çalışan 1280×1024 çözünürlükte IR görüntüleme sistemi ve lazer işaretleyiciye sahip.

IR görüntüleme sisteminde yüksek çözünürlüğü desteklemek için görüntü iyileştirme yöntemleri de (kenar-köşe yumuşatma, görüntü keskinleştirme, histogram eşitleme, siyah/beyaz dengeleme, sis, pus ve atmosferik etkileri kaldırma/minimize etme, supperresolution, türbülans düzeltici ve hedef kıymetlendirme) bulunuyor.

MMU VE KIZILELMA İÇİN TOYGUN 
MMU VE KIZILELMA İÇİN TOYGUN

Tüm testleri başarıyla tamamlanan ASELPOD hedefleme sistemi Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine dahil edildi. ASELPOD, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının yanı sıra iki farklı yurt dışı hava kuvvetlerinin kullanımına sunuldu.


Milli Muharip Uçak (MMU) ve Bayraktar Kızılelma platformlarına entegre olacak elektro-optik sensör ve hedefleme sistemi TOYGUN ürün ailesinin, öz kaynaklı geliştirme çalışmaları sürüyor.

ASELSAN, TOYGUN ürün ailesiyle 5. nesil savaş uçakları ve yeni nesil insansız muharip sistemlerinde düşük radar kesit alanı için gerekli bütünleşik elektro-optik sitemlerini geliştiren sayılı firmalardan biri olacak.

TOYGUN’da 35 km’ye kadar lazer mesafe ölçümü, Otomatik Hedef Algılama (OHA), Tekli/Çoklu Hedef Takibi, 2 Eksen Mekanik+2 Eksen Optik Stabilizasyon gibi özellikler yer almakta. TOYGUN ile aynı zamanda takip edilen hedeflerin koordinatları Dahili GPS+Ataletsel Ölçüm Birimi+Harici ANS ile belirlenebiliyor.

MW Kızılötesi Görüntüleme: Sistemin MWIR bandında görüntüleme yapabilmesi amacıyla yüksek çözünürlüklü (en az 1280×1024 çözünürlükte) termal dedektör kullanılıyor.


Lazer güdümlü mühimmatların hedefi hassas bir şekilde vurmasını sağlamak amacıyla hedef üzerinde lazer işaretleme yapılabilecek. Lazer işaretleme 1064 nm dalga boyunda gerçekleştirilecek ve NATO STANAG 3733 ile uyumlu olacak.

MMU VE KIZILELMA İÇİN TOYGUN 
MMU VE KIZILELMA İÇİN TOYGUN

ASELSAN ayrıca insanlı ve insansız savaş uçaklarında tespit edilmeyi zorlaştıran ve pasif tespit imkanı getiren Karat kızılötesi arama takip sistemi ürün ailesini de geliştiriyor.


Leave feedback about this