Kazakistan’dan yola çıkan 1,5 milyon ton petrol Türkiye’den geçti
Savunma Sanayii

Kazakistan’dan yola çıkan 1,5 milyon ton petrol Türkiye’den geçti

Kazakistan petrolü Türkiye üzerinden dünyaya satılacak


Türkiye’nin enerjideki küresel rolü perçinleniyor. Petrol zengini ülkeler Kazakistan ile Azerbaycan anlaştı. Buna göre, Kazakistan 1 Ocak 2023’ten itibaren Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı üzerinden petrol sevkiyatına başladı. Ülke, büyük bir kısmı Türkiye üzerinden geçen hat üzerinden 1,5 milyon ton petrolü dünyaya ulaştırılmaya başladı.

Ata toprakları Kazakistan’dan yola çıkan 1,5 milyon ton petrol Türkiye’den geçen Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı ile dünyanın çeşitli bölgelerine sevk edilmeye başlandı. Kazakistan’ın Tengiz yatağından çıkartılan petrolün ilk partisi Türkiye’den çeşitli bölgelere dağıtılması için 23 Mart’ta Sangaçal terminaline ulaşmıştı.

Türkiye’nin de aralarına bulunduğu Orta koridordan petrol taşınmaya başlandı. Ata toprakları Kazakistan petrolünün Azerbaycan üzerinden Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı ile transit sevkiyatına başlandığı bildirildi.

 Kazakistan'dan yola çıkan 1,5 milyon ton petrol Türkiye'den geçti
Kazakistan’dan yola çıkan 1,5 milyon ton petrol Türkiye’den geçti

ATA TOPRAKLARINDAN ÇIKAN, PETROL TÜRKİYE’DEN GEÇTİ


Azerbaycan Devlet Petrol Şirketinden (SOCAR) yapılan açıklamada, Kazakistan’ın Tengiz yatağından çıkartılan petrolün ilk partisinin 23 Mart’ta tankerle Aktau Limanı’ndan Sangaçal terminaline ulaştırıldığı bildirildi.

Açıklamada, sevkiyatın SOCAR ile Kazakistan’ın KazMunayGaz şirketi arasında imzalanan ve yılda 1,5 milyon ton petrolün geçişini öngören anlaşma çerçevesinde gerçekleştirildiği kaydedildi.

2023 sonuna kadar Hazar Denizi üzerinden aylık 12-14 tanker seferinin yapılmasının planlandığı belirtildi.  Kazakistan Başbakanı Alihan İsmailov, ‘Gelecekte bu yöndeki sevkiyatın 6 ila 6,5 milyon ton petrol çıkarılması için çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.  Bunun yanı sıra İsmailov, gelecekte Bakü-Supsa ve Bakü-Batum boru hatları üzerinden de Kazak petrolünün sevkiyatının gerçekleştirilebileceğini kaydetti.

TÜRKİYE’NİN AKDENİZ LİMANI’NDAN DÜNYAYA ULAŞTIRILACAK


Görüşmenin amacı Azerbaycan aracılığıyla Türkiye’nin Akdeniz Limanı üzerinden Kazak petrolünü farklı ülkelere ulaştırmak olduğu belirlendi.

RUSYA TEHDİT ETMİŞTİ

Reuters’e atıfta bulunulan raporda, “Kazakistan, Rusya’nın kapatmakla tehdit ettiği bir rotaya alternatifler aradığı için, ham petrolünün bir kısmını Azerbaycan’ın en büyük petrol boru hattı üzerinden Eylül ayından itibaren satması bekleniyor.” İfadeleri kullanıldı.

Yayına göre, 20 yıldır Kazak petrol ihracatı, CPC boru hattı üzerinden Rusya’nın küresel pazara erişim sağlayan Karadeniz limanı Novorossiisk’e taşınıyor.

ATA TOPRAKLARINDAN ÇIKAN, PETROL TÜRKİYE'DEN GEÇTİ
ATA TOPRAKLARINDAN ÇIKAN, PETROL TÜRKİYE’DEN GEÇTİ

ORTA KORİDOR DETAYI


Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle petrol ihracatı için yeni güzergahlara yönelen Kazakistan hükümeti, 2023 itibarıyla Hazar Denizi’nden BTC üzerinden sevkiyata başlayacaklarını ve Bakü-Supsa ile Bakü-Batum boru hatlarından da sevkiyat için çalışmalar yürüttüklerini duyurmuştu.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev de BTC hattının yer aldığı Trans Hazar Uluslararası Ulaşım Güzergahı’nda (Orta Koridor) petrol taşıma hacmini yılda 20 milyon tona çıkarmayı planladıklarını açıklamıştı.


Leave feedback about this