"Kara Fatma” Sevtap Çapan’ın yorumuyla hayat buluyor
Kültür Sanat

"Kara Fatma” Sevtap Çapan’ın yorumuyla hayat buluyor

"Kara Fatma” Sevtap Çapan’ın yorumuyla hayat buluyor

‘Ben Serisi Kurtuluş’ projesinin birinci oyunu olan ve usta oyuncu Sevtap Çapan’ın performansıyla hayat bulan Kurtuluş Savaşı’nda verdiği Milli Mücadeleyle şanlı tarihimizin önemli kahraman kadın askerlerinden biri olan Fatma Seher Erden’in çocukluk anılarını, savaş yıllarından sonraki yaşamını, yaşlılığını ve hazin sonunu konu alan “ Ben Kara Fatma” adlı tiyatro oyunu tiyatroseverlerle buluşmaya devam ediyor.

Tek perdelik oyunda, Fatma Seher’in savaş yıllarında ülkeye verdiği desteğin yanı sıra ülke savunmasında üstlendiği aktif görevler, o dönemin ruhuna uygun olarak yazılan metin, kostümler ve sahne dekoruyla izleyiciye aktarılıyor. Kara Fatma Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusunda kendi müfrezesi olan, resmi olarak üsteğmen rütbeli tek kadın komutandır.

Ayrıca defalarca cephede yaralanmış, esir düştüğü halde kaçıp kendini esir edenleri tarumar etmiş İstiklal Madalyası sahibi bir gazimizdir. Biyografi, tarih ve dram türünde sahnelenen oyunda, ülkemizin Kurtuluş Savaşı’nda mücadele vermiş kadın kahramanının bakış açısından tarihsel bir görünüm ortaya koyuluyor.

Leave feedback about this