Kanada, Google üst yöneticilerini sorguya çağırdı
Teknoloji

Kanada, Google üst yöneticilerini sorguya çağırdı

Google’ın dört üst yöneticisi, Kanada Parlamento Kültür Komitesi tarafından sorguya çağrıldı.

Kanada, Google üst yöneticilerini sorguya çağırdı

Kanada’da Meta ve Google gibi dijital devlerin, içeriklerini yeniden yayınladıkları medya kuruluşlarına ücret ödemesine dair kanun tasarısıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Kanada Federal Parlamentosu, ABD merkezli teknoloji şirketi Google’ın dört üst düzey yöneticisini, milletvekillerinin sorularını cevaplamak üzere parlamento komitesi oturumuna çağırdı.

Google CEO’su Sundar Pichai, Küresel İlişkiler Başkanı Kent Walker, Haber Başkan Yardımcısı Richard Gingras ve şirketin Kanada Müdürü Sabrina Geremia, komitenin sorularını yanıtlayacak.

Kanada, Google’ın haber yayıncılarına para ödemesini istiyor

Kanada Federal Hükümeti, son olarak Aralık 2022’de parlamentodan geçen ve gelecek aylarda Senatoda ele alınacak Bill C-18 olarak da bilinen Çevrimiçi Haber Yasası ile Google ve Facebook’un sahibi Meta gibi dijital devlerin, içeriklerini platformlarında yeniden yayınlamaları karşılığında Kanadalı medya şirketlerine ücret ödemeleri hükmünü getirmişti.

Bu gelişme üzerine Google, bazı Kanadalı kullanıcıların haber içeriklerini görüntülemesini engellemeye başlamıştı.

Google’ın halen devam eden uygulamasında, Kanadalı yayıncılar ve medya kuruluşları tarafından oluşturulan içeriklere bazı kullanıcılar erişemiyor.

Leave feedback about this