Japonya’nın yeni roketi, motor sorunu nedeniyle imha edildi
Teknoloji

Japonya’nın yeni roketi, motor sorunu nedeniyle imha edildi

Japonya’nın yeni roketi, motor sorunu nedeniyle görevi tamamlayamadan parçalandı.

Japonya'nın yeni roketi, motor sorunu nedeniyle imha edildi

Son zamanlarda uzay yarışında iddialı olmaya çalışan Japonya, roket fırlatma girişiminde yine başarısız oldu.

Uzaya erişim maliyetlerini düşürme amacıyla geliştirilen Japonya’nın yeni roketi, fırlatıcının ikinci aşama motorunun planlandığı gibi ateşlenmemesi nedeniyle görevini gerçekleştiremedi.

Fırlatma başarılı olsa da uzayda sorun yaşandı

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’nın (JAXA) canlı yayınlanan bir yayınına göre, Japonya’nın otuz yıl sonra ilk yeni modeli olan 57 metre uzunluğundaki H3 roketi, Tanegashima uzay limanından sorunsuz bir şekilde havalandı.

Ancak uzaya ulaştıktan sonra, roketin ikinci aşama motoru ateşlenemedi ve yetkililer, uçuştan 14 dakika sonra aracı manuel olarak imha etmek zorunda kaldı.

JAXA , başarısız girişimin geçen ay iptal edilen bir fırlatmayı takip ettiğini ve enkazın Filipinler’in doğusundaki okyanusa düşmüş olabileceğini söyledi.

Bilim ve Teknoloji Bakanı Keiko Nagaoka, yaptığı açıklamada, hükümetin “çok üzücü” başarısızlığı araştırmak için bir görev gücü oluşturduğunu söyledi.

Osaka Üniversitesi’nde uzay politikası konusunda uzman bir profesör olan Hirotaka Watanabe, “Bu, Japonya’nın gelecekteki uzay politikası, uzay ticareti ve teknolojik rekabet gücü üzerinde ciddi bir etkiye sahip olacak.” dedi.

H3 roketi, aynı zamanda Kuzey Kore balistik füze fırlatmalarını tespit etmek için tasarlanmış bir afet yönetimi kara gözlem uydusu olan ALOS-3’ü de taşıyordu.

Leave feedback about this