İsveç, 20 Adet Zırhlı Araç Siparişi Verdi
Savunma Sanayii

İsveç, 20 Adet Zırhlı Araç Siparişi Verdi

İsveç, Finlandiya ve Letonya’nın ardından Avrupa’nın ortak araştırma-geliştirme çalışmaları kapsamında yeni zırhlı personel taşıyıcı siparişi veren üçüncü ülke oldu. Aynı zamanda Almanya da 17 Nisan’da CAVS için teknik düzenlemeyi resmen imzalayarak yeni bir adım attı ve Finlandiya, Letonya ve İsveç’in dahil olduğu projenin resmi bir üyesi haline geldi.

Finlandiyalı üretici Patria’ya göre ülkenin İsveç Savunma Malzeme İdaresi (Swedish Defence Materiel Administration / FMV) geçen yıl çok uluslu Ortak Zırhlı Araç Sistemleri (Common Armored Vehicle Systems / CAVS) programına katıldıktan sonra 17 Nisan’da 20 adet 6×6 araç sipariş etti. İsveç’te “Pansarterrängbil 300” olarak adlandırılan araçların teslimatına 2023 yılı içinde başlanacak.

En fazla 12 kişilik birliklerin taşınması için tasarlanan araç modüler olacak. Aynı zamanda komuta ve kontrol ya da ambulans görevleri gibi başka amaçlar için de yapılandırılabilecek.

İsveç, CAVS programı kapsamında 1,06 milyon Dolar birim fiyatla yüzlerce 6×6 araç satın almayı planlıyor. Motor ve zırh Scania AB gibi İsveçli tedarikçiler tarafından geliştirildiği için sipariş Patria ve İsveçli yetkililer tarafından Finlandiya-İsveç iş birliğinin bir göstergesi olarak adlandırıldı.

Şirketin çoğunluk hissesi Finlandiya’ya ait olmakla birlikte Norveç merkezli silah şirketi Kongsberg de şirketin ortakları arasında yer alıyor.

Letonya ve Finlandiya ilk olarak 2020 yılında karşılıklı bir araştırma-geliştirme anlaşması imzaladı, ardından ertesi yıl CAVS çerçeve anlaşmasını imzaladı. Letonya 2021’den bu yana 200 kişilik 6×6 zırhlı personel taşıyıcı filosunu teslim almaya başladı. Teslimatlar 2029’a kadar devam edecek. Bu arada Helsinki de ön seri test araçlarını geçen yaz teslim almaya başladı ve Patria’ya göre toplam 160 adet sipariş vermesi bekleniyor.

Leave feedback about this