İsrail, Yunanistan’a Orbiter 3 İHA Tedarik Edecek
Savunma Sanayii

İsrail, Yunanistan’a Orbiter 3 İHA Tedarik Edecek

Rafael Advanced Defense Systems’ın alt kuruluşu olan İsrailli savunma şirketi Aeronautics, Yunanistan’a Orbiter 3 insansız hava sistemleri tedarik etmek üzere Yunanistan ile devletten devlete yapılan bir sözleşme imzaladı.

C4Defence’te de yer aldığı üzere Yunanistan, İsrail’den Spike füzesi satın alacağını duyurmuştu. Bu duyuruda Orbiter 3’e ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi. Ancak yeni anlaşmada Rafael’in Spike füzelerinin 370 milyon Euro değerindeki bir paket halinde ülkeye satışı yer aldı. Şirketten yapılan açıklamada, anlaşma kapsamında Yunanistan Savunma Bakanlığı’na çok sayıda insansız hava aracı tedarik edileceği belirtildi.

Aeronautics CEO’su Dan Slasky yaptığı açıklamada “Bu iş birliği iki şirket arasındaki teknolojik sinerjiyi ve yakın iş entegrasyonunu gösteriyor” dedi.

Maksimum kalkış ağırlığı 32 kilogram olan ve altı saate kadar uçabilen Orbiter 3; istihbarat, gözetleme ve keşif görevlerinde kullanılabiliyor. Rafael geçtiğimiz yıl NLOS Mission Taskforce (NMT) 4X4 veya zırhlı araçlardan oluşan küçük, mobil muharebe birimlerine organik tespit, saldırı ve atış kontrol kabiliyetleri sağlayan kapsamlı, uçtan uca operasyonel bir çözüm olarak adlandırdığı bu tür bir atış kontrol kabiliyeti sunmuştu. Şirket, Orbiter 3’ün bu sistemlere nasıl entegre olacağı konusunda, İHA’nın hedefleri tespit ederken Spike’ın sensörden atıcıya döngüsünü kapatmak için fırlatılabileceği ifadesinin ötesinde bir yorum yapmadı. İHA, çeşitli türlerde faydalı yük taşıma ve GPS’in olmadığı ortamlarda, zorlu hava koşullarında faaliyet gösterme kabiliyetlerine sahip. 

Leave feedback about this