İsrail ordusu Lübnan ve Gazze’ye saldırı başlattı
Savunma Sanayii

İsrail ordusu Lübnan ve Gazze’ye saldırı başlattı


İsrail GÜVENLİK KABİNESİNİ TOPLADI

İsrail Başbakanı Netanyahu, durumu görüşmek üzere Perşembe günü geç saatlerde güvenlik kabinesini topladı.

Netanyahu televizyondan yayınlanan konuşmasında, “Düşmanlarımızı vuracağız ve onlar tüm Saldırı eylemlerinin bedelini ödeyecekler” dedi.


Netanyahu, tansiyonun düşürülmesi çağrısında da bulundu, ancak ekledi:

“Şiddet kullanan aşırılık yanlılarına karşı kararlı davranacağız.”

Lübnan Başbakanı Necip Mikati, ülke topraklarından “durumu istikrarsızlaştıran” her türlü askeri operasyonu kınadı.


İsrail ordusu, dün atılan roketlere karşılık Lübnan saldırı başlattığını duyurdu. Ordudan yapılan yazılı açıklamada, “İsrail ordusu şimdi Lübnan’a saldırıyor. Ayrıntıları daha sonra açıklayacağız” ifadelerine yer verildi. Açıklamada başka detay verilmedi.

İsrail ordusu Lübnan ve Gazze’ye saldırı başlattı
İsrail ordusu Lübnan ve Gazze’ye saldırı başlattı

Öte yandan Lübnan basını İsrail ordusunun Lübnan’ın güneyinde yer alan Filistin mülteci kampı er-Reşadiye yakınlarında bir alanı bombaladığını yazdı. Haberlerde, İsrail’e ait savaş uçaklarının Sur kentinde bulunan er-Reşadiye etrafına en az 3 füze fırlattığı kaydedildi.

Lübnan ordusu ise, ülkenin güneyinden İsrail’e yönelik roketlerin fırlatıldığı platform ve birkaç roketin ele geçirildiğini duyurdu. Lübnan Dışişleri Bakanlığı da, İsrail’in ülkenin güneyine düzenlediği saldırıların ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) şikayette bulunacağını açıkladı.


Lübnan’dan İsrail’e dün atılan 30’dan fazla roketin ardından İsrail güvenlik kabinesi iki aydan sonra toplanma kararı almıştı. Acil yardım servisi Kızıl Davut Yıldızı, saldırılarda şarapnel isabet eden bir İsraillinin hafif, bir kişinin de sığınağa kaçarken yaralandığını aktarmıştı.

BM’DEN UYARI: DURUM ÇOK TEHLİKELİ

Lübnan-İsrail sınırında görev yapan Birleşmiş Milletler Geçici Barış Gücü (UNIFIL), sınır bölgesindeki mevcut durumun “çok tehlikeli” olduğu uyarısında bulunurken, her iki ülkenin de savaş istemediklerini açıkladı. UNIFIL’den yapılan yazılı açıklamada “Son 24 saatteki eylemler tehlikeli ve ciddi gerilim riski taşıyor. Tüm taraflara Mavi Hat boyunca tüm eylemlerini durdurması çağrısı yapıyoruz” denildi.

İsrail ve Lübnan arasında 2006’da bir aydan uzun süren savaşta çok sayıda asker ve sivil hayatını kaybetmişti.


Bu arada İsrail, Gazze’nin farklı noktalarına da hava saldırıları düzenledi. İsrail savaş uçakları, Filistinli direniş gruplarına ait bazı askeri noktaları hedef aldı. Kentin doğusundaki bir askeri nokta birkaç füzeyle hedef alındı. Saldırıda ölen ya da yaralanan bilgisine yer verilmezken çevredeki ev ve arazilerde hasar oluştu.

Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze’deki hava saldırılarında çocuk hastanesinde hasar meydana geldiğini bildirdi.

Filistinli direniş gruplar tarafından yapılan yazılı açıklamada, “İsrail saldırganlığına yanıt vermeye devam ediyoruz” denilerek, Gazze’ye yakın olan Yahudi yerleşim birimlerinin roketlerle hedef alındığı kaydedildi.

İsrail makamları tarafından yapılan yazılı açıklamada, Tel Aviv çevresi de dahil bölgedeki yerleşim yerlerinde sığınakların açıldığı kaydedildi.

MESCİD-İ AKSA’DA GERİLİM SÜRÜYOR


İsrail polisinin, Mescid-i Aksa’daki Müslümanlara ses bombası, kauçuk kaplı mermi ve coplarla orantısız güç kullanarak iki gece üst üste müdahale etmesi işgal altındaki Doğu Kudüs’te gerilimi tırmandırmış, olayların çıkmasına yol açmıştı.

İsrail polisi bu sabah da işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde Mescid-i Aksa’ya giden gruba Hutta Kapısı’nda coplarla müdahale etti. İsrail polisinin müdahalesinin ardından arbede yaşandığı görüldü.

NE OLMUŞTU?

İsrail polisinin, Mescid-i Aksa’daki Müslümanlara orantısız güç kullanarak iki gündür üst üste müdahale etmesi işgal altındaki Doğu Kudüs’te gerilimi tırmandırmıştı. Öte yandan Lübnan’dan İsrail’in kuzeyine 34 roket fırlatılmış 25’i hava savunma sistemi tarafından başarılı bir şekilde durdurulmuş, 5 roket İsrail topraklarına düşmüştü. İsrail tarafı roketlerden 4’ünün akıbetinin ise araştırıldığı aktarılmıştı. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), akşam saatlerinde ise Lübnan’dan İsrail’in kuzeyindeki Metula kasabası yakınlarına çok sayıda havan mermisinin atıldığını duyurmuştu.

HAMAS: İSRAİLE KARŞILIK VERİYORUZ
HAMAS: İSRAİLE KARŞILIK VERİYORUZ

HAMAS: İSRAİLE KARŞILIK VERİYORUZ

Hamas, Kudüs ve Gazze’ye yönelik saldırganlığından İsrail’in sorumlu tutulduğu ve saldırılara karşılık verildiğini duyurdu.

Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, “Kudüs ve Gazze’ye yönelik saldırganlığından işgali (İsrail’i) sorumlu tutuyoruz. Halkımızı ve direniş gruplarını Kudüs ve Aksa’mızı savunmak için işgale karşı açık bir çatışmada birleşmeye çağırıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının yanı sıra Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerinin devam etmesinin İsrail’in güvenliğini sağlamayacağı vurgulandı.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugaylarınca yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik düzenlediği saldırılara karşılık verildiği belirtildi.

“İşgalin Gazze’ye yönelik saldırılarına karşılık, hava savunma sistemleri ve roketlerle karşılık veriyoruz.” ifadelerine yer verildi.


Leave feedback about this