İran’dan tehdit videosu! Türkiye’yi ‘kamikaze drone’ ile hedef aldılar
Savunma Sanayii

İran’dan tehdit videosu! Türkiye’yi ‘kamikaze drone’ ile hedef aldılar


İran, Azerbaycan’a karşı provokasyonlarına durmadan yenilerini ekliyor. 2. Karabağ savaşı sırasında Ermenistan’a her türlü desteği sağlayan İran, şimdi de skandal bir video yayınlayıp kamikaze İHA’larla Azerbaycan ve Türkiye’yi tehdit etmeye kalkıştı. Türkiye’yi isim vermeden hedef alan ve bir ‘kamikaze drone’a yer verilen görüntülerde, “Mesajımız açık: Bir gün geleceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Azerbaycan’ın II. Dağlık Karabağ Savaşı‘nı yalnızca 44 günde kazanması bölgedeki güç dengelerini değiştirirken bu durum özellikle İran’da hoşnutsuzlukla karşılanmıştı. Nitekim Azerbaycan ordusunun zaferiyle İran sınırının 130 kilometrelik bölümü Ermenistan’dan Bakü yönetiminin eline geçti. Bu zaferde Türkiye’nin insansız hava aracı Bayraktar TB2’nin başrol oynaması, bölgede baş aktör olmayı isteyen İran’da büyük rahatsızlığa neden oldu.

Videoda önce Aras Nehri üzerinden Azerbaycan’a doğru uçan bir kuş görülüyor. O kuş daha sonra kamikaze tipi insansız hava aracına dönüşüyor. Görüntüye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın okuduğu “Laçın” şiiri eşlik ediyor.
Videonun sonundaysa “bir gün geleceğiz” mesajı yer aldı.

İran'dan tehdit videosu! Türkiye'yi 'kamikaze drone' ile hedef aldılar
İran’dan tehdit videosu! Türkiye’yi ‘kamikaze drone’ ile hedef aldılar

İRAN’IN SINIR TATBİKATI VE MİSİLLEME


Savaşın sona ermesiyle İran ilk hamlesini yaptı ve Azerbaycan sınırında askeri tatbikata girişti. Dağlık Karabağ yıllarca Ermenistan işgali altındayken hiçbir tatbikat yapmayan İran’ın birdenbire Azerbaycan sınırında gövde gösterisine girişmesi gerilimi artırdı.

Tahran yönetimi, tatbikata bahane olarak terör riskini gösterse de Azerbaycan lideri İlham Aliyev İkinci Dağlık Karabağ savaşının yıldönümünde tatbikatın zamanlamasına dikkat çekti. Bunun üzerine bir hamle de Türkiye ve Azerbaycan’dan geldi. İran’ın tankları sınıra getirmesine birlikte tatbikat düzenlendi. Söz konusu hamle, Tahran’da Bakü’ye karşı var olan öfkeyi daha da artırdı. İran’da iktidara yakın olan medya Türkiye’nin bölgede artan etkisini günlerce eleştirdi ve Ankara’nın Tahran ile Erivan’ın bağlantısını kesmeyi hedeflediğini yazdı.

ERDOĞAN’IN ŞİİRİNE DE YER VERDİLER

Ermenistan’la ilişkilerini sıkılaştıran ve Azerbaycan’ın İsrail’den silah satın almasına öfke duyan İran’dan paylaşılan son video görüntüsü ise oldukça konuşulacak cinsten. Animasyonlu videoda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın okuduğu bir şiire yerv erildi. İran-Azerbaycan sınırındaki Aras Nehri’ne doğru uçan bir vahşi kuşun saniyeler içinde İran yapımı “Şahid-136”  isimli kamikaze insansız hava aracına dönüştüğü görülen videoda, Azerbaycan’ı doğrudan, Türkiye’yi ise isim vermeden tehdit eden bidr mesaja da yer verildi. Söz konusu mesajda, “Aliyev ve destekçilerine mesajımız açık: Bir gün geleceğiz” ifadeleri kullanıldı. Video sosyal medyada on binlerce kez paylaşılırken Türk ve Azerbaycanlı kullanıcılar İran’a tepki gösterdi.

DİNMEYEN AZERBAYCAN İRAN GERİLİMİ


Türkiye ve Azerbaycan, İran’ın tankları sınıra getirmesine birlikte tatbikat düzenleyerek yanıt verdi. Söz konusu hamle, Tahran’da Bakü’ye karşı var olan öfkeyi daha da artırdı.

İran’ın asıl rahatsızlığı, alt üst olan bölgesel dengelerde Türkiye’nin sahneye çıkmasıydı. İran’da iktidara yakın olan medya Türkiye’nin bölgede artan etkisini günlerce eleştirdi ve Ankara’nın Tahran ile Erivan’ın bağlantısını kesmeyi hedeflediğini yazdı.

İran Devrim Muhafızları’na çok yakın bir savunma gazetecisi olan Hüseyin Daliryan, Twitter paylaşımında İran’ın Azerbaycan’daki kritik hedeflere bin füze göndererek çatışmayı bir günde bitirme gücü olduğunu yazdı.


2021 sonbaharından bu yana gerilim hiç dinmedi, İran Azerbaycan sınırında yeni tatbikatlar yaptı. İran askeri güç gösterisiyle Azerbaycan’ı kontrol etmeyi denedi ancak bir sonuç alamadı.

Nahçıvan ile Azerbaycan’ı birbirine bağlaması beklenen Zengezur Koridoru ise, İran’ın uykularını kaçırıyor. Çünkü, koridor İran ile Ermenistan arasındaki kara bağlantısını kesebilir. Tahran yönetimi, geçtiğimiz yıl Zengezur Koridoru’nun muhtemel güzergahına yakın konumdaki Ermenistan şehri Kapan’da konsolosluk açtı. Ermenistan ise, İran’da Azerbaycan Türkleri’nin sembol şehri Tebriz’de bir konsolosluk açmayı planlıyor.

Takvimler 2023’ü gösterdiğinde, İran’daki Azerbaycan Büyükelçiliği’ne silahlı saldırı düzenlendi. İki ülke arasındaki gerilimi bir kez daha gün ışığına çıkaran Kalaşnikoflu saldırıda bir kişi hayatını kaybetti.

İran menşeili Shahed-136 kamikaze İHA

Şehid 136’lar göreceli olarak büyük ve düşük maliyetli kamikaze dronelar. Bu dronlar hedefine kalkıştan önce girilen GPS koordinatı ile ulaşıyor. Kalkıştan sonra otomatik pilotla uçan drone alçak irtifada ilerleyerek bir kaç yüz kilometre menzildeki sabit hedefleri vurabiliyor. Rusya’nın Ukrayna üzerinde en fazla kullandığı modeller bunlar.

İran menşeili Shahed-136 kamikaze İHA 
İran menşeili Shahed-136 kamikaze İHA

HESA tarafından geliştirilen Shahed-136 kamikaze İHA, IAI Harpy ile benzer bir delta kanat-gövde tasarımına sahiptir. Roket motoruyla fırlatılan ve yoluna piston motoruyla devam eden Shahed-136, çoklu fırlatma lançeriyle ticari araçlara da entegre edilebiliyor. ZALA Lancet-3 ve KUB-E gibi kısa menzilli kamikaze İHA’ları kullanan Rusya’nın Shahed-136’yı envanterine katması, uzun menzilli kamikaze İHA’lar konusunda bir boşluğu doldurma girişimi olarak ele alınabilir.

Shahed-136 NE KADAR ETKİLİLER?

Noel’e göre bu SİHAlara karşı geliştirilmiş özel koruma sistemleri ya da misilleme kabiliyeti olmayan her düşmana karşı diğer bütün SİHAlar veya seyir füzeleri gibi son derece etkililer.

Mittal ise “Bir çoğunun ilk andaki başarısı bu alanda henüz çok yeni olmaları. Ukraynalılar bunları yakaladıktan, özellikleri tespit ettikten ve karşı sistemler geliştirdikten sonra etkinlikleri kalmayacaktır,” ifadelerini kullandı.

Shahed-191 450 kilometreye kadar menzilli ve 4.5 saate kadar hava durabilirken Shahed-129’un ise 2 bin kilometreye varan menzili var ve 24 saat havada durabiliyor. 

Her iki tip dronun da hassas güdümlü füzeler taşıyabilidiği düşünüldüğünde Shaded-129’un 400 kilogram ağırlık taşımasıyla daha fazla zarar verecek kapasiteye sahip olduğu görülüyor. Rusya’nın bu dronelardan kaç tanesine sahip olduğuna dair ise kesin bir bilgi yok. 


Bu sistemler gelişene kadar Ukrayna ordusu bu SİHAlara karşı gündüzleri omuzdan atılan uçaksavarlar geceleri ise radarlı ekipmanlarla mücadele etmeye çalışacak. Uzmanlara göre Şehid 136’lara karşı kullanılabilecek bir diğer savunma yöntemi ise GPS sinyalini karıştırarak hedefe ulaşmasını engellemek olabilir. GPS olmadan bu droneların hedefine ulaşması mümkün değil fakat sonrasında manevra yaptırmak oldukça zor olacaktır.


Leave feedback about this