İngiltere’nin Dördüncü Tip 26 Fırkateyninin İnşasına Başlandı 
Savunma Sanayii

İngiltere’nin Dördüncü Tip 26 Fırkateyninin İnşasına Başlandı 

İngiltere Savunma Tedarik Bakanı Alex Chalk, BAE Systems’in Glasgow’daki Govan tersanesinde HMS Birmingham’ın inşasına başlanması sebebiyle düzenlenen törene katıldı. Tören, Sekiz Tip 26 fırkateynden dördüncüsünün inşasının resmi başlangıcını simgeliyor.

İngiliz Donanmasının tüm gemileri BAE Systems tarafından Clyde’da inşa edilecek ve İskoçya’da yaklaşık 1.700, İngiltere denizcilik tedarik zinciri genelinde ise toplam 4.000 kişiye istihdam sağlayacak. BAE Systems 2023 yılında program için 400 esnaf ve 200 çırak daha işe almayı planlıyor.

HMS Birmingham, Kasım ayında imzalanan ve İngiltere Savunma Bakanlığı’nın programa duyduğu güveni yansıtan geri kalan beş gemi için 4,2 milyar Sterlinlik sözleşme kapsamında inşa edilecek ilk gemi.

Chalk, “Bu, İskoçya’da ve daha geniş İngiltere tedarik zincirinde binlerce işi destekleyen Tip 26 programı için bir başka önemli kilometre taşı. Sektördeki ortaklarımızla yakın iş birliği içerisinde çalışarak İngiliz Donanması’na son teknoloji ürünü bir savaş gemisi sınıfı kazandırıyor ve önümüzdeki on yıllarda denizcilik kabiliyetlerimizi güçlendiriyoruz.” dedi.

BAE Systems Deniz Gemileri Bölümü Genel Müdürü Simon Lister ise, “Bu önemli gemilerin tasarım ve inşasında rol oynayan İngiltere genelindeki yetenekli ekiplerimiz için bir başka gurur verici an. HMS Birmingham, dijital ve fiziksel altyapımızı dönüştürecek ve İngiltere’de gemi inşa becerileri için bir mükemmeliyet merkezini pekiştirecek bir dizi yatırımdan faydalanacaktır. Ekiplerimle birlikte müşterilerimize ve tedarikçilerimize bu programı ileriye taşırken ve İngiliz Donanması için yeni nesil City Sınıfı fırkateynleri teslim ederken gösterdikleri uzmanlık ve bağlılık için teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Leave feedback about this