Ingalls Shipbuilding ve ABD 1,3 Milyar Dolarlık Anlaşma İmzaladı
Savunma Sanayii

Ingalls Shipbuilding ve ABD 1,3 Milyar Dolarlık Anlaşma İmzaladı

Amerikan Donanması geçtiğimiz cuma Ingalls Shipbuilding şirketi ile bir sonraki San Antonio sınıfı amfibi nakliye gemisinin tasarımı ve inşası için 1,3 milyar Dolar değerinde bir sözleşme imzaladı. Bu duyuru, Donanmanın Ingalls’a Haziran 2022’de uzun süre önce teslim edilen malzemeler ve ileri inşaat faaliyetlerinin yürütülmesi için 240 milyon Dolar değerinde ileri tedarik fonu vermesinin ardından geldi.

Donanma LPD-32’nin inşası için Ingalls’a toplamda 1,54 milyar dolar ödeyecek ancak bazı sistemleri devlet tarafından sağlanan ekipman olarak ayrıca satın alacağı için geminin toplam maliyeti daha yüksek olacak.

Donanma Harekât Başkanı Amiral Mike Gilday bu ayın başlarında yaptığı açıklamada programın artan maliyetine ilişkin endişeler nedeniyle Donanmanın henüz bu anlaşmayı yapmadığını söylemişti. McAleese Savunma Programları Konferansı’nda konuşan Gilday, LPD-32’nin 1,9 milyar ila 2 milyar Dolara mal olacağını ve bunun sınıftaki geçmiş gemilerden daha fazla olduğunu söyledi. Gilday, artan maliyetlerin Pentagon’un LPD-32’den sonra üretim hattını kesme ve gelecekteki amfibi gemileri satın almak için daha ucuz bir yol arama kararına katkıda bulunduğunu söyledi. Bir Deniz Piyadesi liderinin servis için kabul edilemez olarak nitelendirdiği gemi için küçültülmüş tasarımlar değerlendiriliyor.

Ingalls Sözcüsü Kimberly Aguillard DefenseNews’e verdiği demeçte, Donanmanın LPD tasarımında yaptığı değişikliklere ve COVID-19 salgını, iş gücü açıkları ve artan enflasyon gibi dış zorluklara rağmen gemi yapımcısının maliyetlerini sabit tuttuğunu söylemişti. 

Donanmanın 2024 mali yılı bütçe belgelerine göre LPD 30, 31 ve 32 için sırasıyla 1,50 milyar Dolar, 1,53 milyar Dolar ve 1,56 milyar Dolar harcanması öngörülüyor. Devlet tarafından sağlanan ekipman da dahil olmak üzere planlanan toplam maliyetleri sırasıyla 1,86 milyar Dolar, 1,96 milyar Dolar ve 1,92 milyar Dolar olarak listeleniyor. Deniz Piyadeleri Komutanı Orgeneral David Berger, McAleese etkinliğinde Ingalls iş gücünün “eğrinin en verimli noktasında olduğunu ve bir mola vereceğimizi” söyledi.

LPD-32, San Antonio sınıfı 16. gemi ve Flight II konfigürasyonunun üçüncüsü olacak. Savunma Bakanlığı’nın sözleşme duyurusunda gemi üzerindeki çalışmaların Eylül 2029’a kadar tamamlanacağı belirtiliyor.

Leave feedback about this