İMECE Uydusunda CES İmzası
Savunma Sanayii

İMECE Uydusunda CES İmzası

CES (CES Advanced Aerospace Composites), TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilen İMECE uydusu için yapısal kompozit parçalar üretti.

İMECE, SPACEX firmasına ait Falcon 9 roketi ile 15 Nisan 2023 09.48’de ABD’de bulunan Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden uzaya fırlatıldı. Türkiye’nin en gelişmiş uydusu olan İMECE uydusunda CES yapımı yapısal kompozit parçalar kullanıldı. Savunma ve havacılık alanında ileri kompozit malzeme üretiminde öne çıkan CES, küresel anlamda hizmet vermeye devam ediyor.

Ayrıca TÜBİTAK UZAY, Türkiye’de ilk kez geliştirdiği uzay uyumlu elektro-optik uydu kamerasını İMECE’ye entegre etti. Bu sayede yerli imkanlarla yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü elde edilebilecek. İMECE, 680 kilometre irtifada güneşe eş zamanlı yörüngede görev yapacak ve Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak. 

Elektro-optik kamera dışında, elektrikli itki sistemi, güneş algılayıcı, yıldızizler, tepki tekeri, küresel konumlandırma sistemi alıcısı, manyetometre ve manyetik tork çubuğu İMECE Projesi kapsamında ilk defa üretildi. 

Leave feedback about this