IKBY’den Türkiye’ye petrol çağrısı: ‘Anlaşmalıyız’
Savunma Sanayii

IKBY’den Türkiye’ye petrol çağrısı: ‘Anlaşmalıyız’

Türkiye ile petrol konusunda kriz yaşayan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY) beklenmedik bir çıkış geldi. IKBY Dış İlişkiler Sözcüsü Lawk Ghafuri, “İki taraf da petrol akışını yeniden başlatmak için anlaşmaya varmalı” dedi.
Kuzey Irak‘tan Türkiye’ye yeniden başlaması beklenen petrol ihracatının müzakerelerin tıkanması yüzünden hala başlamadığı bildirildi.Reuters, boru hattı operatörlerinin görüşlerine dayanarak verdiği haberinde, şirketlerin petrol akışını yeniden başlatmak için herhangi bir talimat almadıklarını aktardı

IKBY'den Türkiye'ye petrol çağrısı: 'Anlaşmalıyız'
IKBY’den Türkiye’ye petrol çağrısı: ‘Anlaşmalıyız’

Konuyla ilgili diğer iki kaynak ise Reuters’e, Bağdat’ın henüz Türkiye’den boru hattını yeniden açmasını talep etmediğini öne sürdü.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) Dış İlişkiler Sözcüsü Lawk Ghafuri ise yaptığı açıklamada, “Petrol akışıyla ilgili ilgili her şey artık Bağdat ve Ankara’nın elinde. Her iki taraf da petrol akışını yeniden başlatmak için bir anlaşmaya varmalı.” dedi.

IKBY ve Bağdat, 4 Nisan’da petrol akışının sağlanması için geçici bir anlaşma imzalamıştı. Üç haftayı bulan petrol kesintisi yüzünden IKBY’nin 550 milyon dolar zarar ettiği tahmin ediliyor.


Irak ile Türkiye arasındaki dava sürecinin halen devam ettiği bildiriliyor. Tarafların söz konusu süreç nedeniyle herhangi bir adım atmaya sıcak bakmadığı belirtiliyor.

Türkiye, Irak’ın Kerkük şehrindeki petrol sahalarından Ceyhan limanına günde 450 bin varil petrolün pompalanmasını Irak’ın tahkim davasını kazanmasının ardından 25 Mart’ta durdurmuştu.


Leave feedback about this